Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 10 από 12   [ 175 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φάσσες 2009-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 29, 2010 7:31 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΡΠΩΣΗ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ. ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΛΙΓΟΣΤΑ, ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕΙ.
ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΧΤΕΣ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ (ΠΕΡΙΠΟΥ 100) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΑΤΟΥΦΕΚΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑΝ ΟΠΩΣ ΧΤΕΣ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 29, 2010 8:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Αποστόλη προσπάθησε να βρείς την διαδρομή τους για κούρνια,πρωί και απόγευμα,κάπου σε έλατα ή πεύκα θα πηγαίνουν,και χιονισμένα να είναι τα δέντρα μέσα στην καρδιά τους είναι καθαρά και βρίσκουν κάλυψη απο αέρα και κρύο!! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 30, 2010 2:28 am 
Άβαταρ μέλους

ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΕΙΡΟ ΦΑΣΣΟΚΥΝΗΓΟ. ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΟΥΡΝΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΔΕΝΤΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΟΡΕΙΝΑ ΜΕ ΠΕΥΚΑ (ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΛΑΤΑ). ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΕΒΡΟ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΘΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ? ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥΛΙΑ...
ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ. ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ.
ΤΑ ΛΕΜΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Αποστόλη δεν έχω έρθει ποτέ μου στα μέρη σου για κυνήγι ή έστω για βόλτα,το έχω σαν όνειρο να έρθω κάποια φορά στην ζωή μου,σε ευχαριστώ για την πρόσκληση είναι τιμή για εμένα!!! :D :D Όταν έρθω σε εσένα θα έρθω και θα πάμε μαζί για κυνήγι!!! :D Η φάσσα είναι άτιμο πουλί και θέλει διαρκώς παρακολούθηση,μόνο αν χτυπήσεις κάποια στην επιστροφή της για κούρνια και δείς τί έχει φάει θα καταλάβεις που βόσκει!!Δέν είναι απαραίτητο εκεί που παιρνούν το πρωί να ξαναγυρίζουν το απόγευμα,ακολουθούν άλλο δρομολόγιο και μόνο άνθρωποι της υπαίθρου μπορούν να σε βοηθήσουν να τις εντοπίσεις,κτηνοτρόφοι-γεωργοί-κυνηγοί. :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 12:16 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΒΑΛΑ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 31, 2010 7:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ βροχή σήμερα και δεν μας επέτρεψε να βγούμε κυνήγι. Τα χιόνια έχουν πλέον λιώσει τελείως στα πεδινά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 02, 2010 5:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Μαθαίνουμε ότι το τελευταίο 10μερο εμφανίστηκαν πουλιά σε μεγάλουσ αριθμούς στο Φαλακρό, στο Μπέλλες, στη Ροδόπη, και ειδικά στον Έβρο. Το τι επακολούθησε και με την συνδρομή των αντίξοων καιρικών συνθηκών μπορούμε όλοι να φανταστούμε....

Μήπως όμως οι συνάδελφοι που ζουν ή είχαν την τύχη να βρεθούν σε αυτές τις περιοχές αυτές τις μέρες θα έπρεπε να έχουν ενημερώσει και το φόρουμ για τα καθέκαστα ; Λέω μήπως;;;;

Ή μήπως το φόρουμ το καταλαβαίνει μία μεγάλη, αν όχι η μεγαλύτερη, μερίδα των χρηστών ως μία πηγή που προσφέρει δωρεάν γνώσεις και πληροφορίες από μερικούς "αφελείς" που έχουν την καλοσύνη και την ευγένεια να τις μοιράζονται με τους υπόλοιπους;;;;;;

Συνάδελφοι δεν πρέπει μόνο να παίρνουμε αλλά και να συνεισφέρουμε με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 02, 2010 9:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Δημήτρη και εμένα μου έκανε εντύπωση πως απο τους φανατικόύς φασσάδες της δικής μας κοινότητας δεν είχαμε πολλές πληροφορίες,αν εξαιρέσουμε τα 3-4 άτομα που μιλάμε πιο συχνά τον τελευταίο καιρό δεν είχαμε κάτι περισσότερο... προς τιμή του του Αποστόλη απο τον Έβρο που παρ'όλο που δεν είναι φανατικός και με το εξαιρετικό του ήθος μας είπε για πολλά πουλιά,ο ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ επίσης ότι έχει πολύ πράμα και ο ΣΑΚΗΣ απο την Καβάλα οτι και εκεί έχει πολλά πουλιά.Πάντως πήραμε μια εικόνα τί γίνεται στη Βόρεια Ελλάδα χωρίς υπερβολές με νούμερα περίεργα και λόγια χωρίς ουσία και νομίζω είναι το θετικό της υπόθεσης!!! :wink: Το αν πρέπει και άλλα μέλη,όπως σωστά είπες,να λέμε κάτι παραπάνω τουλάχιστον σε βάση νομού,νομίζω ότι είναι στην διάθεση του καθενός. :|

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:02 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΝΥΓΗΡΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΣΗΜΕΡΑ ΒΓΗΚΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΜΕΤΑ ΤΗ ΧΘΕΣΙΝΗ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ. ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΜΓΑΝΙΣΤΗΚΑΝ, ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΒΟΡΕΙΑ (?) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΟΣΚΗΣΑΝ. ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ, ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ή ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 04, 2010 9:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Σήμερα το μεσσημέρι στο γνωστό μου καρτέρι για απογευματινό,4 πουλιά πέρασαν απο το μέρος μου εκ των οποίον πήρα το ένα!!!Δυστηχώς όσο κι αν έψαξα δεν το βρήκα,είχε κατηφορική πορεία στην πλαγιά και σύν ότι το βοηθούσε ο αέρας έπεσε αρκετά μακριά μου.Έψαξα-έψαξα νύχτωσα και τελικά δέν το βρήκα,τυχερές οι αλεπούδες και τα κουνάβια!! :evil: :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 06, 2010 11:54 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Σήμερα το μεσσημέρι στο γνωστό μου καρτέρι για απογευματινό,4 πουλιά πέρασαν απο το μέρος μου εκ των οποίον πήρα το ένα!!!Δυστηχώς όσο κι αν έψαξα δεν το βρήκα,είχε κατηφορική πορεία στην πλαγιά και σύν ότι το βοηθούσε ο αέρας έπεσε αρκετά μακριά μου.Έψαξα-έψαξα νύχτωσα και τελικά δέν το βρήκα,τυχερές οι αλεπούδες και τα κουνάβια!! :evil: :evil:

Γειά σου Δημήτρη. Τελικά και στο καρτέρι είναι απαραίτητο το σκυλί. Απλά στην φάσσα πρέπει να είναι εκπεδευμένο αψογα αλλιώς θα διώχνει τα πουλιά.
Σε ένα Εθνος Κυνήγι παλιό είχε έναν παππού από την Αρκαδία που έπερνε μαζίτου στις φάσσες το σκυλάκι του. Αυτό την ώρα της αναμονής ήταν κρυμένο πίσω από μια ξερολιθιά-πέτρινη μάντρα. Γινόταν ένα με το έδαφος και όταν έπερνε εντολή πήγενε για επαναφορά.Τρομερή συνεργασία και αποτελεσματικότητα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 06, 2010 4:46 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΑΚΙΔΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 07, 2010 5:49 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΡΚΕΤΗ ΒΡΟΧΗ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΦΑΣΣΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΦΙΛΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ, ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ (ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥΛΙΑ) ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ. ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ? ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΝΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 08, 2010 8:23 am 
Άβαταρ μέλους

Έτσι είναι ρε Αποστόλη!!!!!!!Την ησυχία τους θέλουν κι αυτά!Όταν δέχονται μεγάλη πίεση είναι πιό επιφυλακτικά και δεν πλησιάζονται εύκολα,και σίγουρα θα πάνε σε μέρος που δεν τουφεκιούνται!!Αφού είσαι ντόπιος εκεί προσπάθησε να βρείς μέρος που να μην έχει δρόμο εύκολο με αυτοκίνητο ή έστω με τα πόδια και να μήν είναι γνωστό σε πολλούς,ένα δύσκολο κομμάτι δύσβατο και σίγουρα κάποιο μέρος των πουλιών θα είναι εκεί :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 08, 2010 2:08 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΕ ΠΕΣΜΕΝΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΥΤΟ(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΘΕΙ ΘΕ ΝΑΡΘΕΙ ΑΛΙΩΣ ΘΑ ΠΡΩΣΠΕΡΑΣΗ)
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΜΕΡΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΑΥΡΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΣ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΦΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ?
Ε ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΚΟΛΟΣΚΑΓΙΑ? ΟΛΕΣ ΑΡΣΕΝΙΚΕΣ ΗΤΑΝ?ΦΤΟΥ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 10 από 12   [ 175 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: