Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 21   [ 315 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓ. ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2009-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 08, 2009 7:36 pm 
Άβαταρ μέλους

ΦΕΤΙΝΗ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ.
ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙ 4-5 ΠΟΥΛΙΑ ΗΡΕΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΕΝΑ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓ. ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2009-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 18, 2009 10:15 pm 
Άβαταρ μέλους

σημερα ειδα το πρωτο τρυγονι στο σχιστο...καλο ξεκινημα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 20, 2009 11:02 am 
Άβαταρ μέλους

Το Μ.Σαββατο το απογευμα με ανεμο νοτια 3-4Β.και αραιή συνεφια,ενα κοπαδι μελισουργους σε αρκετο υψος και απο πισω 4 τρυγονια με κατευθυνση απο Νοτο προς Βορρα.Η περιοχη μου ειναι νοτιοδυτικη Μεσσηνια.Με το καλο να υποδεχτουμε την εαρινη αποδημια!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 20, 2009 11:55 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ...ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΜΠΡΙΖΟΝΟΜΑΣΤΕ.....ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΑΣΧΑ ΣΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΡΑΞΟΥ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!....20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ..ΕΡΧΟΜΑΙ!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 10:43 am 
Άβαταρ μέλους

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΕΙΔΑ ΚΙ'ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ.
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΟΝΤΑ ΑΠ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΨΩΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΛΙΟΣΤΑΣΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ,2 ΚΟΠΑΔΙΑ,ΕΝΑ ΚΑΜΙΑ 10ΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΑΔΙ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ.ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 50-60.
ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΒΛΕΠΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΤΡΙΩΝ-ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 10:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Σημερα το μεσημερι φευγοντας απο το κτημα μου ειδα 26 τρυγονια να καθονται στα ηλεκτροφορα καλωδια,τα μετρησα ενα-ενα,τα οποια σηκωνονταν μερικα εκαναν ενα μικρο κυκλο και ξανακαθονταν με τα υπολοιπα!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 22, 2009 4:05 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Το Μ.Σαββατο το απογευμα με ανεμο νοτια 3-4Β.και αραιή συνεφια,ενα κοπαδι μελισουργους σε αρκετο υψος και απο πισω 4 τρυγονια με κατευθυνση απο Νοτο προς Βορρα.Η περιοχη μου ειναι νοτιοδυτικη Μεσσηνια.Με το καλο να υποδεχτουμε την εαρινη αποδημια!!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ & ΕΓΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ...& ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΕΛΙΣΟΥΡΓΟΥΣ...
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΣ 3-4 ΚΟΠΑΔΑΚΙΑ ΤΩΝ 10-15 ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ ΚΑΘΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΧΩΡΟΑΦΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΠΑΡΟΥΝΕΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 22, 2009 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοι φιλοι και σημερα τα τρυγονακια μου εκαναν την τιμη να τα συναντησω και να τα χαζεψω!Το μεσημερι καθως πηγαινα με τα ποδια στο κτημα,ειχαν πεσει 8 και εβοσκαν σε φρεζαρισμενες ελιες.Ο καιρος νοτιας και βροχερος κατα διαστηματα.Τα ξημερωματα ειχε δυνατη βροχη και ειναι οτι καλυτερο για τα πουλια να βοσκησουν σε φρεσκο-οργωμενα περιβολια.Ειμαι σιγουρος οτι θα βλεπω Τρυγονια στην περιοχη μου για τις επομενες 10 ημερες,καθως σημερα ειδα τα πρωτα Συκοφαγια!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 22, 2009 10:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Δημητρη χαθηκες :lol: :lol: :lol: . Ετσι είναι εχει αρκετά τρυγονάκια, σήμερα ειδα και εγω ενα κοπαδακι με 10 πουλια που ειχαν πεσει σε ενα φρεσκ'οργωμενο χωράφι ηταν πολυ ωραία εικόνα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 24, 2009 4:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Σήμερα είδα δύο κοπαδάκια παραπάνω από 10 πουλιά το καθένα ταχύτατα με ελιγμούς , το ένα με κατεύθυνση Μαραθώνα και το άλλο Πάρνηθα.Μακάρι να βλέπαμε τόσα τον Σεπτέμβρη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 27, 2009 12:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Γεια σας φιλοι!Το πρωι 8.30 δυο κοπαδακια των 15 πουλιων αρκετα ψηλωμενα με κατευθυνση απο Νοτο προς Βορρα.Καιρος συνεφιασμενος ανεμος νοτιας 3-4 μποφορ,θερμοκρασια 14 βαθμους.Ο GIORGOS PATRA ειδε τιποτα?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 27, 2009 1:12 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Γεια σας φιλοι!Το πρωι 8.30 δυο κοπαδακια των 15 πουλιων αρκετα ψηλωμενα με κατευθυνση απο Νοτο προς Βορρα.Καιρος συνεφιασμενος ανεμος νοτιας 3-4 μποφορ,θερμοκρασια 14 βαθμους.Ο GIORGOS PATRA ειδε τιποτα?

ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΘΗΚΕ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ...Η' ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΤΙ....ΜΟΝΟ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΤΥ ΤΙΤΙΒΙΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΥΨΟΣ!!!!
ΠΕΡΥΣΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ......ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥΛΙΑ...ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ......ΚΑΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΛΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΜΙΚΡΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ!!!!..ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!

ΥΓ .ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙΑ...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 27, 2009 1:16 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:

....ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΟΔΟΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΟΥ ΕΔΩ ΠΕΡΑ..ΑΠΟ ΑΝΕΚΑΘΕΝ!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 27, 2009 1:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Και τρυγόνια περνάνε σε μικρά κοπαδάκια ανάλογα τον καιρό :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 27, 2009 7:48 pm 
Άβαταρ μέλους

GIORGOS PATRA έγραψε:
fassajim έγραψε:

ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΘΗΚΕ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ...Η' ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΤΙ....ΜΟΝΟ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΤΥ ΤΙΤΙΒΙΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΥΨΟΣ!!!!
ΠΕΡΥΣΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ......ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥΛΙΑ...ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ......ΚΑΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΛΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΜΙΚΡΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ!!!!..ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!

ΥΓ .ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙΑ...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Με μεγαλο ενδιαφερον παρακολουθω τις μετακινησεις των Τρυγονιων τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο και θα σου πω τι εχω διαπιστωσει!Απο φιλους κυνηγους εγκυρους που μιλαμε διαρκως,οταν εμφανιστουν στη Πρεβεζα,τα βλεπει η Κεφαλλονια,η Ζακυνθος και ο Πυργος.Το μπασιμο του Πυργου παιρναει απο τα δικα μου μερη στα φιλιατρα,κατα περιεργο τροπο δεν τα βλεπει η Ελαία και η Κυπαρισσια,και συνεχιζουν την πορεια τους για Κορωνη-Βασιλιτσι.Τα πουλια τησ Πρεβεζας τα βλεπει και το Μεσολογγι αλλα απο Πατρα δεν ξερω τι γινεται,δεν εχουμε ανθρωπο εκει.Απορω πως δεν παιρνουν απο εκει,ισως πιανουν ακτογραμμη Αραξο-Κυλληνη και συνεχιζουν.Ολλα αυτα μετα τις 2-3 Σεπτεμβρη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 21   [ 315 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: