Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 37  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 20, 2008 9:26 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΝΑΡΞΗ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ

Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι ...

Του δαιμόνιου ρεπόρτερ Ιάσωνα Σωτηρίου

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε και φέτος η κυνηγετική περίοδος στα μέρη μας. Έντονη ήταν η παρουσία ενδημικών ειδών, αλλά κυρίως μεταναστευτικών που παρόλες τις δυσμενείς οικονομικές συνθήκες επεχείρησαν και φέτος το ταξίδι από τα Νότια και κατέκλυσαν κάθε πιθανή γωνιά και σπιθαμή του κάμπου. Χαρακτηριστικά ενδημικά είδη που παρατηρήθηκαν ήταν ΕΡΖ, ΕΡΗ, ΕΡΒ, ΕΡΑ, ενώ από τα μεταναστευτικά ενδεικτικά και μόνο αναφέρουμε ΖΖΑ, ΥΕΧ, ΝΖΧ...

Πέρα από την πλάκα, στο μέρος που κυνήγησα ήμασταν γύρω στα 18 με 20 άτομα από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Σέρρες και δεν ξέρω και γω από που αλλού, και όπως μετρούσα μια-μια τις τουφεκιές στην ακουστική ακτίνα μου μέτρησα γύρω στις 32. Κάντε τη διαίρεση λοιπόν. Εγώ ευτυχώς πήρα 1 για την τιμή των όπλων και για να δαγκώσει λίγο ορτυκάκι η σκύλα μου.

Θα παρακαλούσα επίσης στην τελική καταμέτρηση των θηραμάτων και την αναφορά τους στο φόρουμ να μην συμπεριληφθούν μη θηραματικά είδη όπως μπουγάτσες, λουκάνικα, πανσέτες κλπ...

Άντε παιδιά, ενδημικοί και αποδημητικοί, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και κέφι...

Υ.Γ. Ελπίζω να είμαι λάθος, αλλά καλό θα ήταν να βαλσαμώσετε κανένα ορτυκάκι και να έχετε να δείχνετε στα εγγόνια σας, γιατί με τα μηχανάκια το κυνήγι του δεν έχει πολύ μέλλον ακόμη. Παρακαλώ λοιπόν να μην καλύπτουμε τους μηχανάκηδες ακόμη και αν είναι γνωστοί μας. Ζημιά σε εμάς κάνουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 20, 2008 9:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
ΕΝΑΡΞΗ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ

Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι ...

Του δαιμόνιου ρεπόρτερ Ιάσωνα Σωτηρίου

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε και φέτος η κυνηγετική περίοδος στα μέρη μας. Έντονη ήταν η παρουσία ενδημικών ειδών, αλλά κυρίως μεταναστευτικών που παρόλες τις δυσμενείς οικονομικές συνθήκες επεχείρησαν και φέτος το ταξίδι από τα Νότια και κατέκλυσαν κάθε πιθανή γωνιά και σπιθαμή του κάμπου. Χαρακτηριστικά ενδημικά είδη που παρατηρήθηκαν ήταν ΕΡΖ, ΕΡΗ, ΕΡΒ, ΕΡΑ, ενώ από τα μεταναστευτικά ενδεικτικά και μόνο αναφέρουμε ΖΖΑ, ΥΕΧ, ΝΖΧ...

Πέρα από την πλάκα, στο μέρος που κυνήγησα ήμασταν γύρω στα 18 με 20 άτομα από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Σέρρες και δεν ξέρω και γω από που αλλού, και όπως μετρούσα μια-μια τις τουφεκιές στην ακουστική ακτίνα μου μέτρησα γύρω στις 32. Κάντε τη διαίρεση λοιπόν. Εγώ ευτυχώς πήρα 1 για την τιμή των όπλων και για να δαγκώσει λίγο ορτυκάκι η σκύλα μου.

Θα παρακαλούσα επίσης στην τελική καταμέτρηση των θηραμάτων και την αναφορά τους στο φόρουμ να μην συμπεριληφθούν μη θηραματικά είδη όπως μπουγάτσες, λουκάνικα, πανσέτες κλπ...

Άντε παιδιά, ενδημικοί και αποδημητικοί, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και κέφι...

Υ.Γ. Ελπίζω να είμαι λάθος, αλλά καλό θα ήταν να βαλσαμώσετε κανένα ορτυκάκι και να έχετε να δείχνετε στα εγγόνια σας, γιατί με τα μηχανάκια το κυνήγι του δεν έχει πολύ μέλλον ακόμη. Παρακαλώ λοιπόν να μην καλύπτουμε τους μηχανάκηδες ακόμη και αν είναι γνωστοί μας. Ζημιά σε εμάς κάνουν.

ΦΟΒΕΡΟ :lol: :lol: :lol: :lol:
ΝΑ ΕΙΣΕ ΚΑΛΑ ΠΑΡΟΛΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ.(......Χαρακτηριστικά ενδημικά είδη που παρατηρήθηκαν ήταν ΕΡΖ, ΕΡΗ, ΕΡΒ, ΕΡΑ, ενώ από τα μεταναστευτικά ενδεικτικά και μόνο αναφέρουμε ΖΖΑ, ΥΕΧ, ΝΖΧ...) :P :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 20, 2008 11:00 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΞΑΚΟΥΣΤΟ ΚΑΜΠΟ ΞΥΝΙΑΔΑ ΔΟΜΟΚΟΥ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΟΡΤΥΚΙΑ .ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΑΝ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΜΥΝ ΝΟΜΙΣΕΤΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝ ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΦΩΛΙΕΣ ΤΩΡΑ Η ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΟΥ ΤΗΣ ΞΥΡΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΠΙΟΙ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΟΡΤΥΚΙΑ .ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΒΕΒΕΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 20, 2008 11:45 pm 

παιδια με τα λυπης μου αλλα τα ορτυκια οσο πανε και εξαφανιζονται και ολοι ξερουμε γιατι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 21, 2008 12:50 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΞΑΚΟΥΣΤΟ ΚΑΜΠΟ ΞΥΝΙΑΔΑ ΔΟΜΟΚΟΥ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΟΡΤΥΚΙΑ .ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΑΝ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΜΥΝ ΝΟΜΙΣΕΤΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝ ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΦΩΛΙΕΣ ΤΩΡΑ Η ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΟΥ ΤΗΣ ΞΥΡΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΠΙΟΙ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΟΡΤΥΚΙΑ .ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΒΕΒΕΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.

Καλησπέρα παιδιά .
Ξεκινώ με το θέμα των ορτυκιών , ότι υπάρχει πρόβλημα υπάρχει σίγουρα και όλοι ξέρουμε από που ξεκινάει το κακό και σ αυτό προστίθενται , το χωρίς όρια κυνήγι στις Βαλκανικές χώρες με ηχοσυσκευές , φυτοφάρμακα , αλωνιστικές που ξυρίζουν , ανυδρία κλπ κλπ
Το θέμα είναι ότι κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν αυτό , χρησιμοποιούν αβέρτα της ηχοσυσκευές καλέσματος γιατί δεν τους αρκούν τα δέκα ορτύκια , θέλουν 50-100-500 , εδώ εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε πέρα από αυτό που κάνουμε ,τηλέφωνο στην θηροφυλακή αν αντιληφθούμε κάτι .
Μόνο το κράτος μπορεί να κάνει κάτι και αυτό είναι αυστηρότατη τιμωρία ,πρώτα από όλα υπαγόρευση στην πώληση , μεγάλα χρηματικά πρόστιμα , στους πωλητές, αδειών μαγαζιού , αλλά και στους αγοραστές κατασχέσεις όπλων, αδειών , πρόστιμα μεγάλα κλπ κλπ
Λίγοι πολλοί λίγοι ενδιαφέρονται πραγματικά για ένα βιώσιμοι και σύγχρονο κυνήγι και αυτούς πάνε να τους πού και μαλ........ , κοιτάξτε απλά γύρω σας και ακούστε τις συζητήσεις , δεν χρειάζεται να πω άλλα !!!!!!!!!!!!
Αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς. :(

Τώρα για την Λαμία επειδή την κυνηγώ και την ξέρω καλά την περιοχή , μου έχει συμβεί και άλλες φορές να μην έχει ορτύκια στην έναρξη για τον Α η Β λόγο , αλλά στα περάσματα να γεμίζει η περιοχή .
Μήπως έγινε καμία μεγάλη χαλαζόπτωση τώρα τελευταία η η ξηρασία είναι πολύ μεγάλη ?

Σήμερα ξεκίνησα το πρωί με τρυγόνια πέρασαν καμία δεκαριά , χτύπησα δύο , βρήκα το ένα .
Κατόπιν ορτύκι σήκωσα εννιά , αλλά πήρα έξι , δύο που σηκώθηκαν από μένα δεν τα τουφέκισα.
Αυτά στην περιοχή Θήβας.
Κατόπιν φαγητό , παιδάκια κλπ συναφή σ ένα ταβερνάκι και μετά κάτω οπό τις λεύκες στην Κωπαίδα για , διάβασμα , χώνεψη, ριλαξάρισμα και υπνάκο, εκεί προστέθηκαν άλλα δύο τρυγόνια που με τίμησαν.
Το απόγευμα κυνήγι ορτυκιού σήκωσα τέσσερα και πήρα δύο .
Καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα και επιστροφή , αύριο έπεται η συνέχεια ξανά στο τερέν.

Παιδιά καταστρέφουν συστηματικά τα μεγάλα δέντρα της Κωπαίδας , μάλιστα έχουν εφεύρει ένα τρόπο που τα ξεραίνουν και μετά τα κόβουν, θα γράψω λίγα λόγια και φωτό προσεχώς.
Αρκετοί μελισσουργοί και τα χελιδόνια εκατοντάδες στα σύρματα , άρχισε η αποδημία.
Κυνηγοί στο πρώτο μέρος κανένας , στην Κωπαίδα μετρημένοι στα δάκτυλα τους ενός χεριού απίστευτο.
:?: :?: :?:

ΥΣ Οι φωτογραφίες είναι μέχρι την μεσημεριανή χασιέντα και πρός τιμή της Κάρμεν που έβγαλε σωτά τρία ορτύκια μέσα στην ζέστη.

ΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 21, 2008 8:58 am 
Άβαταρ μέλους

Ορτύκια πολύ λίγα , σε τρεις ώρες σήκωσα τέσσερα μαζί από ένα συγκεκριμένο χωράφι , στα υπόλοιπα μηδέν .
Δεν έχει φέτος ορτύκια η περιοχή ακόμη .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 21, 2008 10:14 am 
Άβαταρ μέλους

Χθες το απόγευμα στον κάμπο του Κιλκίς....
8 πουλιά εγώ τουφέκισα τα 7. Πήρα τα 6. Ολα φερμαριστά...
Οι υπόλοιποι 3 σήκωσαν γύρω στα 20 πουλιά και πήραν τα 10...
Ακόμα δεν μπήκανε πουλιά...Στο επόμενο φεγγάρι περιμένουμε να καλυτερέψουν τα πράγματα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 21, 2008 10:29 am 
Άβαταρ μέλους

Επειδή διακρίνω μια τάση υπερβολής και απογοήτευσης να σας υπενθυμίσω τα εξής:
Η φετεινή χρονιά διαγραφόταν εξ αρχής φτωχή για τα ορτύκια λόγω της τρομερής (και για δεύτερη χρονιά...) ξηρασίας.
Γνωρίζαμε δηλαδή ότι δεν θα είχαμε πολλά ντοπιάρικα φέτος, κάτι που πέραν της λογικής επαγωγής , είχαμε διαπιστώσει και στα εκπαιδευτικά....

Επίσης θεωρώ ότι υπερβάλλουμε με το θέμα των κασετοφώνων...Όχι γιατί δεν κάνει ζημιά ή είναι ανύπαρκτο αλλά επειδή δεν έχει την έκταση που του αποδίδουμε....
Πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι αυτοί οι άθλιοι που τα χρησιμοποιούν και σε μέρη που δεν συχνάζουν πολλοί κυνηγοί , άρα και με μικρό ποσοστό κάρπωσης...

Εγώ αλωνίζω όλα τα γνωστά ορτυκοτόπια από Κωπαϊδα μέχρι Ροδόπη κάθε χρόνο και μόνο μια φορά αντιμετώπισα κασετοφονιάδες ....(τους οποίους και κατήγγειλα αλλά δυστυχώς χωρίς να τους συλλάβουν λόγω ολιγωρίας μάλλον)

Μην απογοητευόμαστε λοιπόν και μην υπερβάλλουμε....Στα πρώτα μπασίματα θα αναπτερωθεί το ηθικό μας ...
Θυμηθείτε τις δύο τελευταίες χρονιές τι γινόταν...που βρίσκαμε ορτύκια και στα βουνά...(δύο φορές μου είχε τύχει πέρυσι σε ορεινό κυνήγι λαγού να χτυπάω ορτύκια με ...5άρια...)

Υπομονή για τα πρώτα περάσματα και τηλέφωνο στο Δασαρχείο αν διαπιστώσουμε κασετόφωνα....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 21, 2008 5:23 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Με την σημερινή ημέρα έκλεισε και για μένα η γιορτή της έναρξης , από εδώ και πέρα είμαι πια σε κανονική κυνηγητική σεζόν .
Τα σκυλιά παρότι παντελώς απροπόνητα άντεξαν και έκαναν ότι μπορούσαν , δεν τα πήγαν και άσκημα , εκτός απ ότι χρειάστηκε να τα κουρέψω επί τόπου στο κυνήγι ,όπως όπως από τις κολιστίδες που κόλλησαν .
Σήμερα η μέρα απέδωσε δύο τρυγόνια και πέντε ορτύκια , τα τρυγόνια χτυπήθηκαν ψάχνοντας για ορτύκια σε μία σταριά μέσα, από όπου σηκώθηκαν έξι μαζί.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ ΠΑΝΤΑ

ΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 22, 2008 11:34 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες, μην μας το χαλάτε όμως με τα πόιντερ , αστειεύομαι έτσι
Από την έναρξη τώρα δύο ημέρες κυνήγι στον Θεσσαλικό κάμπο.
Τα ορτύκια λίγα εκτός από ορισμένα χωράφια , σύνολο 14 ορτύκια δύο άτομα.
Τρυγόνια υπήρχαν αλλά υπήρχαν στα καλά μέρη και πολλοί κυνηγοί , τέσσερα πήραμε.
Ο κάμπος έχει πρόβλημα από έλλειψη νερού αν φέτος δεν πέσουν βροχές πολλές το πρόβλημα θα γιγαντωθεί !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 22, 2008 11:56 am 
Άβαταρ μέλους

Καλή χρονιά συνάδελφοι, τα πράγματα εξελίχθηκαν από 4-8 ορτύκια για αυτόν που γνώριζε την περιοχή εκτός και αν τύχαινες σε κανένα χωράφι που μέσα είχε καμιά δεκαριά μαζεμένα.
Πουλιά υπάρχουν τα πολλά είναι στα καλαμπόκια να ψάχνετε τις σταριές δίπλα στις καλαμποκιές το πρωί και μετά τις τρυφυλιές. το απόγευμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 22, 2008 4:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Λαμία , πολύ λίγα πράγματα , τα ορτύκια δεν υπήρχαν στην περιοχή
Δύο ημέρες ,πρωί απόγευμα ,δύο άτομα , πέντε ορτύκια .
:(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 23, 2008 2:41 am 

14 στα Γιαννιτσά με παρα πολύ κόπο στην έναρξη μέχρι της 10:00 , σήμερα στο Κάστρο σε καβάντζα 4 και μας τρελάνανε τα σκυλιά 2 ώρες σε ένα μέρος για να τα πάρω .
Χρήστος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 23, 2008 8:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Mπραβο ρε φιλε γιωργο πολυ ωραιες φωτο ,παντα τετοια εδω φυσικα ακομα τιποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:58 am 
Άβαταρ μέλους

Στα ορτύκια μέτρια πράγματα το μέγιστο που φτάσαμε είναι έξι σε μία ημέρα και αυτά κοντά στην Αθήνα χθες. :D
Υπήρξε και ένα απόγευμα που τα δύο άτομα από τα τρία φύγαμε ατουφέκιστα. :cry:
Τις άλλες ημέρες από 2-5 . 8)
Δεν έχω παράπονο όμως και του χρόνου , τώρα όπου νάνε θα έρθουν οι μπεκατσούλες , πλησιάζουν …. :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 37  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: