Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 36 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 33, 34, 35, 36, 37  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 28, 2009 8:42 am 
Άβαταρ μέλους

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=13068&subid=2&tag=8334&pubid=1954843

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=13068&subid=2&tag=8334&pubid=1690730

Διάβασε τα παραπάνω για τα ορτύκια του Χειμώνα του Λεονάρδου Στεφάνου ,Δασοπόνος-Θηραματοπόνος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2009 11:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιώργο & Δημήτρη ευχαριστώ για τα tips
Μου ακούγεται πολύ καλή διέξοδος για τις "δύσκολες" μέρες που οι μπεκάτσες αραιώνουν!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 31, 2009 2:07 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΒΑΜΒΑΚΙΟΥ & ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΦΡΑΧΤΩΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΟΛΛΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ...ΤΩΡΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ......
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.....
ΕΓΩ ΟΣΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΒΡΕΙΣΚΩ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΤΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ.
ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΕΙΜΩΝΙΑΣΟΥΝ & ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΟΥΝ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΤΗΝ ΝΕΚΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΕΚΠΕΥΔΕΥΤΙΚΑ.
ΑΥΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 01, 2009 10:43 am 
Άβαταρ μέλους

Η Αττική και η Βοιωτία αλλά και η Πελοπόννησος όπως και η Δυτική Αιτωλοακαρνανία έχουν τις κατάλληλες καιρικές συνθήκες αλλά και τους βιόότοπυς που χρειάζεται ένα ορτύκι για να μείνει εδώ και αναπαραχθεί εδώ στην πατρίδα μας.
Κυνηγιούνται όμως πολύ, επίσης μέχρι πέρσι οι βιότοποι είχαν πολλές μονοκαλλιέργειες , φυτοφάρμακα , μηχανές συλλογής και άλλα φροντίζουν τελικά να απομένουν λίγα για αναπαραγωγή.
Πιστεύω ότι τώρα με την αλλαγή των καλλιεργειών και ειδικά με το σταμάτημα του βαμβακιού και ειδικά με τα χέρσα ανέμεσα στα χωράφια , θα έχουμε καλύτερες χρονιές και θήραμα να εκπαιδεύουμε .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 02, 2009 1:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Το Σάββατο κυνηγήσαμε ορτύκια στην περιοχή του Μεσολογγίου πολύ λίγα πράγματα 4 κάναμε .
Βρήκαμε όμως ειδικά στο Αιτωλικό πολλά μπεκατσίνια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 04, 2009 10:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Κωπαίδα τέσσερεις ώρες κυνήγι επτά ορτύκια πέντε στην τσάντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 05, 2009 3:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Την Τετάρτη για κανένα ορτύκι και μετά τσίχλα , Τανάγρα μεριά .
Ορτύκια ελάχιστα δύο βρήκα και από τσίχλες και εδώ λίγα πράγματα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 06, 2009 9:54 am 
Άβαταρ μέλους

Είχαμε πάει για κανένα μπεκατσίνι προς Λαμία μεριά , σχεδόν ανυπαρξία ,αλλά βρήκαμε ορτύκια στον ίδιο χώρο, βγάλαμε εννιά και πήραμε τα επτά, καθόλου άσχημα για μέρα που έδειχνε απελπιστική 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 12:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Την Δευτέρα πήγα για ορτύκια στην Κωπαίδα , λίγα πράγματα εκτός από δύο χωράφια που μέσα εκεί έβγαλα εννέα ορτύκια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΕΙΜΩΝΙΑΣΟΥΝ & ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΟΥΝ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΤΗΝ ΝΕΚΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΕΚΠΕΥΔΕΥΤΙΚΑ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ... ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΝΗΛΕΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΣΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΤΑ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ???? ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΟΣΩΝ ΤΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 5:17 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ... ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΝΗΛΕΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΣΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΤΑ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ???? ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΟΣΩΝ ΤΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.

Είμαι της ίδιας άποψης , αν και νομίζω ότι είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο να πραγματοποιηθεί , ιδιαίτερα από τους κυνηγούς του νότου που υποφέρουν από έλλειψη θηράματος γενικώς και βιοτόπων κατάλληλων .
Μπορεί όμως ο κάθε κυνηγός να παίρνει ένα ελάχιστο αυτών των πουλιών , ώστε να μένει μαγιά για του χρόνου, αλλά και για συνέχεια των κυνηγετικών εξόδων και εκπαιδευτικών μετά την λήξη της κυνηγετικής περιόδου.
Επίσης θα μπορούσε να βοηθιέται το θήραμα που έχει απομείνει εδώ (βελτίωση ενδιαιτήματος) για φωλεοποιηση , με τις κατάλληλες σπορές , νερό , καταπολέμηση αρπάγων , ιδιαίτερα , ποντικιών , κορακοειδών κλπ
Και σε τελική μορφή με θήραμα εκτροφής αλλά από άγριους γεννήτορες για να ενισχυθούν οι πληθυσμοί που ξεχειμωνιάζουν εδώ .
Ολα αυτά όμως πάνε χαμένα αν βρεθούν 2-3 γνωστοί κρεατοσυλλέκτες που με νόμιμο η μη τρόπο μαζέψουν ότι υπάρχει !
Εγώ πάντως τα κυνηγάω, μου αρέσει κάποιες φορές να είμαι στους κάμπους της Αττικο-Βοιωτίας τον Χειμώνα , ψάχνοντας για ορτύκια η μπεκατσίνια κλπ , αλλά πάντα με θήρευση ενός πολύ μικρού αριθμού αυτών που συναντώ στα ορτύκια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 12, 2009 4:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Πριν λιγο μαζευτηκα απο τετραημερη εκδρομη,της οποιας ενα μεσημερακι αφιερωσα σε κυνηγι ντοπιαρικου ορτυκιου λιγο μετα τη ΒΙΠΕ Πατρων σε χερσα χωραφια και αμπελια με ψιλες τσουκνιδες.Αν και τα περισσοτερα απο τα χωραφια ηταν πλημυρισμενα,οσα ηταν στραγγισμενα κρατουσαν καποια ορτυκακια.Εφτα σηκωματα καρπωση τριων,αφου στα αλλα οι τουφεκιες ριχνοντουσαν απλα στον αερα.Πρωτος σε ενα γνωστο μας χωραφι βγηκε ο Τσαμπ,που μας εξιταρησε με τα ανεβασματα,τις ποντες και τις φερμες του,αλλα δεν καταφερε να καθηλωσει κανενα ορτυκακι αφου μιλαμε περπατουσαν σαν δαιμονια.Η Κανα επιασε τρεις φερμες η μια τρια πουλια,η αλλες δυο ζευγαρακια.Δυστυχως η ακοπη απο εχτες βροχη που επεφτε δεν μας επετρεψε να ξαναπαμε.Σαββατο Κωπαιδα προκειμενου ο Τσαμπ να "παρει εμπρος"και το θεαμα που μας χαριζει να γινει και αποτελεσματικο.
Πολυ σωστα γραφεται,οτι οι καρπωσεις στα ντοπιαρικα ορτυκια πρεπει να ειναι ελαχιστοτατες,προσωπικα καρπωση ειδικα στα πολυκυνηγημενα ορτυκια της Κωπαιδας θα κανω μονο μετα απο φερμα του Τσαμπ,προκειμενου να το βαλει στο στομα του σαν επιβραβευση και με την Κανα μονο βιντεο και πιστολακι.Οσοι παντως πανε Κωπαιδα θα εχουν παρατηρησει τα "ξηρισμενα"τριφυλια,την εντονη μονοκαλιεργεια και τα ατελειωτα μπουκαλια φυτοφαρμακων που ακομη η αλλογηστη χρηση τους γινεται στην χωρα μας.Οσο για τους αρπαγες και επιβλαβη....γερακια,ποντικια....και κορακοειδη σε ασυληπτους αριθμους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 13, 2009 10:51 am 
Άβαταρ μέλους

Σωστή άποψη και για μένα , αλλά ακατόρθωτη μετά σημερινά δεδομένα .
Πιο βασικό θεωρώ σήμερα την καταπολέμηση των διαφόρων αρπακτικών .ιδιαίτερα κουρούνες , κίσσες και ποντίκια , αλεπού .
Κάνουν τρομερή καταστροφή , στην Κωπαίδα και τους άλλους κοντινούς βιότοπους στην Αθήνα έχουν τεράστιους πληθυσμούς, με ότι σημαίνει αυτό .
Κυνήγι στην Κωπαίδα ,πέντε σήκωσα τρία πήρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 13, 2009 11:56 am 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
ΚΥΡΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:

Είμαι της ίδιας άποψης , αν και νομίζω ότι είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο να πραγματοποιηθεί , ιδιαίτερα από τους κυνηγούς του νότου που υποφέρουν από έλλειψη θηράματος γενικώς και βιοτόπων κατάλληλων .
Μπορεί όμως ο κάθε κυνηγός να παίρνει ένα ελάχιστο αυτών των πουλιών , ώστε να μένει μαγιά για του χρόνου, αλλά και για συνέχεια των κυνηγετικών εξόδων και εκπαιδευτικών μετά την λήξη της κυνηγετικής περιόδου.
Επίσης θα μπορούσε να βοηθιέται το θήραμα που έχει απομείνει εδώ (βελτίωση ενδιαιτήματος) για φωλεοποιηση , με τις κατάλληλες σπορές , νερό , καταπολέμηση αρπάγων , ιδιαίτερα , ποντικιών , κορακοειδών κλπ
Και σε τελική μορφή με θήραμα εκτροφής αλλά από άγριους γεννήτορες για να ενισχυθούν οι πληθυσμοί που ξεχειμωνιάζουν εδώ .
Ολα αυτά όμως πάνε χαμένα αν βρεθούν 2-3 γνωστοί κρεατοσυλλέκτες που με νόμιμο η μη τρόπο μαζέψουν ότι υπάρχει !
Εγώ πάντως τα κυνηγάω, μου αρέσει κάποιες φορές να είμαι στους κάμπους της Αττικο-Βοιωτίας τον Χειμώνα , ψάχνοντας για ορτύκια η μπεκατσίνια κλπ , αλλά πάντα με θήρευση ενός πολύ μικρού αριθμού αυτών που συναντώ στα ορτύκια .

Καλημερα! Και εγω θα συμφωνησω με τους παραπανω για μενα το καθε θηραμα εχει την εποχη του εγω αν παω τετοια εποχη παω μονο για εκπαιδευτικο χωρις οπλο πιστευω οτι δεν εχει καμια μαγεια το κυνηγι του ορτυκιου μεσα στη λασπη οπως δεν εχει το κυνηγι της μπεκατσας το καλοκαιρι αυτη ομως ειναι προσωπικη μου αποψη και καθε αλλη ειναι σεβαστη

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 20, 2009 9:43 am 
Άβαταρ μέλους

Αφού δεν βρήκαμε μπεκάτσες την κάναμε για την Κωπαίδα, που δεν μας άφησε για άλλη μία φορά σκέτους ,βρήκαμε έξι ορτύκια και είδαμε τουλάχιστον μερικές φερμες :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 36 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 33, 34, 35, 36, 37  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: