Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 17 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 37  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 10:59 am 
Άβαταρ μέλους

ME ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ............. ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΒΡΕΧΕ & ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΑΝΙΚΟΣ...
ΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΡΩΤΟΒΓΑΛΤΟ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΠΙΑΣΕ ΟΡΙΟ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ..........
ΠΟΛΥ ΤΟΥΦΕΚΙΔΙ.....ΜΕΤΑ ΕΠΙΑΣΕ Η ΒΡΟΧΗ.......
ΤΩΡΑ ΒΡΕΧΕΙ & ΣΕ ΕΜΑΣ......ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΚΑΜΕΡΕΣ & ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ....
NA ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΒΙΝΤΕΑΚΙ....ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ.....ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ & ΟΧΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ....ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΧΟΡΤΑΣΜΕ & ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....ΕΛΕΟΣ..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 11:31 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και σήμερα είχε ορτύκια . αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, λόγω καιρού.
Απλά ήταν καλύτερα γιατί και ο κόσμος ήταν αισθητά λιγότερος , μάλλον λόγω βενζίνης.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Ορτύκια υπάρχουν αλλά θέλουν περπάτημα και υπομονή.
Τα περισσότερα περνούν από βόρειο- δυτικά , Αλεξανδρούπολη , Καβάλα, Θάσο, Χαλκιδική και πάνε απέναντι στα νησιά και κατόπιν περνάνε Τουρκία η κατεβαίνουν τα παραλία της.
Πέρασαν και κάποια καλά σε αριθμό από την Δυτική οδό και έφτασαν μέχρι την Μάνη.
Στην κεντρική Ελλάδα και Αττική ακόμη δεν έχει έρθει ένα αντίστοιχο κύμα με αυτά της βορείου Ελλάδας .
Νομίζω θα περνούν μέχρι και τον Δεκέμβριο φέτος. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 1:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Eχθες μετα απο λαθος εμπνευση του συνκυνηγου χασαμε μια πολυ ωραια ορτυκομερα φιλοι που κυνηγησαν στο σωστο τοπο φτασανε το οριο!!!! εμεις που πηγαμε πολυ αργοτερα σηκωσαμε 8 και πηραμε 5 στο χερι.Τουλαχιστον τα σκυλια φερμαρανε ολα τα πουλια και το καταευχαριστηθηκαμε

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 2:49 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΟΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ!!ΠΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ 3 ΩΡΕΣ ΨΑΞΙΜΟ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 3:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλοι ορτυκαδες γεια σας .
Θα σας διηγηθω την προχθεσινη μου εμπειρια που για γελια και για κλαματα.
Ξεκινησα καπως νωρις από το σπίτι γεματος αισιοδωξια για την μερα που ξημερωνε. Στο δρομο ακόμα ανεβαινοντας για το κυνηγι ειδα τα πρωτα ορτυκια πανω στον δρομο. Εφτασα νυχτα και βρηκα μονο 2 αυτοκινητα σε ατιθεση με αλλες μερες. Ο πηρτετος ανεβαινε και ξεκινησα απο το αυτοκινητο πανω στο χωματοδρομο να φτασω το σημειο που καθε μερα αρχιζω το κυνηγι μου. Στην διαδρομη καθως ο σκυλος κατουραγε αρχησαν να πεταγονται ορτυκια κανοντας την πιεση μου να φτασει 23. :shock: Ηταν φανερω οτι πουλια ειχαν κανει την εμφανηση τους. Παρακαλαγα να μην βρω αλλους κυνηγους στην πορεια μου για να φχαριστηθω το κυνηγιμου :roll: Δενω λοιπον το σκυλο και περιμενω να ξημερωσει για να βλεπω τα πουλια. Ενω λοιπον περιμενω μεσα στην ησυχια , αρχιζω να ακουω απο μακρια κουδουνια σκυλου να πλησιαζουν. Το παραδωξο ομως ηταν οτι τα κουδουνια ακουγοντουσταν ρυθμικα. Βλεπω λοιπον ενα κυνηγο χωρις σκυλο με τα κουδουνια στα ποδια. Τρελαθηκα :twisted: ο τυπος ξεκινα γε μες το σκοταδι να ανεβει το βουνο. Οπα μεγαλε που πας μες στο σκοταδι ?
παω να περπατησω μου λεει . Και γιατι δεν πα ρε φιλε να πεπατησεις σε καμια πλατεια και ειρθες εδω απο το χαραμα να διωξεις ολα τα πουλια? γιατι μην μου πεισ οτι βλεπεις να ντουφεκησεις? Ελα κατσε εδω παρεα μου και μωλι φεξει ξεκειναμε μαζι. Μα εγω 7 45 πρεπει να φειγω γιατι εχει κινηση μετα. Αντε τωρα εσει να βγαλεις ακρη. Το αποτελεσμα ειναι οτι τα ορτυκια σηκωνονταν ατουφεκιστα το ενα πισω απο το αλλο. Τρελαθηκα ξεκινησα και εγω μες το σκοταδι τον πολεμο με τις "δυναμεις του κακου". Εχασα ενα καρω πουλια αλλα θυμηθηκα ομως οτι καντηλια ηξερα και δεν ηξερα τοσο καιρο.
Το αποτελεσμα ηταν 7 ορτυκια και τα νευρα τσαταλια.

Ειπαμε ρε παιδια ταιζουμε και σκυλακια λυπηθειτε μας :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 4:31 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΡΩΤΗΣΗ:ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΝΥΧΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΄΄ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ΄΄!!ΠΟΥΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΑΝ ΑΛΛΑ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕΝΑ ΚΑΝΩ??ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΑΛΛΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΗΚΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΕΓΩ!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΕΣΚΑΣΕ ΜΥΤΗ ΕΝΑ ΤΖΙΠΑΚΙ 5 ΑΤΟΜΑ ΚΙ 3 ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ!!
ΠΟΙΑ ΘΑ ΗΤΝ Η ΠΙΟ ΣΩΤΗ ΚΙΝΗΣΗ???

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 4:56 pm 
Άβαταρ μέλους

PANALOUK έγραψε:
ΕΡΩΤΗΣΗ:ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΝΥΧΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΄΄ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ΄΄!!ΠΟΥΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΑΝ ΑΛΛΑ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕΝΑ ΚΑΝΩ??ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΑΛΛΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΗΚΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΕΓΩ!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΕΣΚΑΣΕ ΜΥΤΗ ΕΝΑ ΤΖΙΠΑΚΙ 5 ΑΤΟΜΑ ΚΙ 3 ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ!!

Εγινε τωρα αλλα κυνηγησες 1 ωρα και στο μερος αυτο μεχρι να ερθουν και το κλεισουν οι τυποι?
Επρεπε να παρεις τηλ την θηροφυλακη (εστω και με αποκρυψη )να τους ενημερωσεις.Αυτοι ηξεραν πως θα τουν πιασουν μετα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 5:10 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

PANALOUK έγραψε:

Τηλέφωνο στην Θηροφυλακή επώνυμα και περιγράφεις το συμβάν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 5:24 pm 
Άβαταρ μέλους

PANALOUK ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,(ΦΥΣΗ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 6:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενημερώνεις την θηροφυλακή επώνυμα .
Οι όποιες αναστολές υπάρχουν θα πρέπει να εξαφανίζονται κάνοντας τη σκέψη ότι το ορτύκι πολύ πιθανόν να απαγορευτεί.
Ο λόγος είναι απλός , σε όλα τα βαλκάνια παίζουν εκατοντάδες μηχανάκια που οδηγούν σε μείωση το συγκεκριμένο πουλί.
Επομένως του χρόνου αν το απαγορεύσουν να δω τη ερωτήσεις θα γίνονται και πόσες αναστολές θα υπάρχουν και πόσες ιδέες για το τι έπρεπε να κάνουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 6:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
ΚΑΣΤΟΡΙΑ Πυροβόλησε συγγενή του αντί για… ορτύκι

Ένα ορτύκι έβαλε στο στόχαστρό του ένας κυνηγός, αλλά τα βόλια βρήκαν την ωμοπλάτη ενός άλλου κυνηγού.

Το περιστατικό σημειώθηκε χθες στις 8 πρωί σε αγροτική περιοχή του Καλοχωρίου Καστοριάς, όταν ένας ημεδαπός 45 ετών κυνηγώντας ορτύκια πυροβόλησε λόγω απροσεξίας και τραυμάτισε ευτυχώς ελαφρά έναν 48χρονο ημεδαπό κυνηγό στη δεξιά ωμοπλάτη του. Ο δράστης και το θύμα ήταν συγγενείς και βγήκαν μαζί για κυνήγι.
Ο άνδρας που τραυματίστηκε μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Καστοριάς, ενώ ο άστοχος κυνηγός συνελήφθη και η αστυνομία του κατάσχεσε το κυνηγετικό του όπλο.
Προανάκριση για τα αίτια του συμβάντος διενεργείται από τις αστυνομικές υπηρεσίες Καστοριάς.

Εφημερίδα Μακεδονία
http://www.makthes.gr/index.php?name=Ne ... &sid=22914

Κατ΄ ευθείαν στην Θηροφυλακή με το όνομα σου , δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε , παράνομοι και κλέφτες είναι , και σίγουρα όχι κυνηγοί !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:41 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΕΞΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ ΝΥΧΤΑ ΑΚΟΜΑ!!!!!!ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΝΩΡΙΣ!!ΑΠΛΑ ΤΣΑΒΗΞΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΑ!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:55 pm 
Άβαταρ μέλους

ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ.ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΗ Η ΠΕΡΔΙΚΑ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ,ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΑΝΕΒΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΗΣ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΣΔΙΩΞΟΥΝ.ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΝΑΙ ΝΥΧΤΑ ΑΚΟΜΑ,ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΩΜΟΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΛΙΟΦΑΡΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοί συνάδελφοι
Στη Δυτική Ελλάδα (Ήπειρο και Δυτική Στερεά) δεν πέρασαν αποδημητικά, ούτε ορτύκια ούτε τρυγόνια. Συμβαίνει αυτό και με τις μπεκάτσες. Όταν πιάνει απότομα κακοκαιρία, τα πουλιά κατεβαίνουν μαζικά από βορειο-ανατολικά προς νοτιο-δυτικά και επειδή υπάρχει ο ορεινός όγκος της οροσειράς της Πίνδου, λόγω της κακοκαιρίας δεν μπορούν να κάνουν πτήσεις σε μεγάλα υψόμετρα, με αποτέλεσμα να μένουν στην ανατολική πλευρά της Πίνδου. Δυστυχώς για μας της Δυτικής Ελλάδας. :( :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 17 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 37  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: