Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕΝΙΝΑΡΙΟ(2)-2011 Ο κυνηγητικός σκύλος που ονειρεύτηκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 12:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Όπως συχνά συμβαίνει,η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Υπάρχουν οι καλοί,οι κακοί & αν μιλάμε & για κάποιες ιταλικές εκτροφές & οι άσχημοι :D
Μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα & μην τα καταργούμε.
Υπάρχουν εκτροφείς,είναι γνωστό σε όλους,οι οποίοι δεν πάνε για κυνήγι,δεν κυνηγούν τα σκυλιά τους,
αρσενικά & θηλυκά (δυστυχώς).
Αυτοί είναι & Έλληνες & ξένοι.
Πάει ο άλλος & αγοράζει έναν πρωταθλητή επιβήτορα & τον ζευγαρώνει με όλες τις χοιρομάνες
που έχει, για να τσιμπήσει πελάτες.
Ποιός φταίει αυτός;Ναι σίγουρα,αλλά αυτός είναι απατεώνας...
Άρα θα φταίω & εγώ.
Ο Θεός μας έδωσε & ένα μυαλό.
Θες ένα σκύλο;Κάτσε διάβασε,ενημερώσου,δες εκτροφείς,ρώτα ανθρώπους που έχουν πάρει κουτάβια απ'αυτούς.
Κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες & τα μάτια σου στα κατευθυνόμενα άρθρα του ειδικού τύπου.
Δηλαδή θα πάρεις αυτοκίνητο ή σπίτι επειδή θα σου πω εγώ ποιό θα πάρεις;
& όμως θα το λουστείς για 10-15 χρονάκια.
Αυτή είναι η μια πλευρά.....
Τώρα υπάρχουν & οι σοβαροί.....
Άνθρωποι με όραμα & όνειρα.
Εκτροφείς με παρελθόν,παρόν & μέλλον.
Σαφώς & δεν θα γεννάνε μόνο πρωταθλητές αλλά διατηρούν υψηλό μέσο όρο & καλή φήμη.
Άνθρωποι αφοσιωμένοι,με ρούχα γεμάτα λάσπη & σκυλίλα.
Άνθρωποι που γνωρίζουν τον κυνηγετικό σκύλο γιατί είναι κομμάτι τους.
Άνθρωποι που ''δείχνουν'' την εκτροφή τους & κρίνονται & που δεν είναι κρυμμένοι πίσω απ'την οθόνη του υπολογιστή ή πίσω απ'την αγγελία του περιοδικού.
Δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι.
Συμφωνώ ότι είναι λίγοι.
Εγώ θα πω ελάχιστοι,αλλά αν θέλω σκύλο θα τους βρώ αλλιώς θα πάρω κουτάβι απ'το φύλο μου που ξέρω ότι λιώνει άρβυλα.
Μην απαξιώνουμε αλλά & μην παρασυρόμαστε.
Στο κάτω κάτω,αν κοιτάξουμε τα πεντιγκρί των σκύλων μας θα βρούμε όλοι προγόνους από εκτροφές που τώρα χαντακώνουμε.
Francini's,ποιός δεν έχει κυνηγήσει με francini's;
Della cisa;Πριν χρόνια κυνηγούσα με ένα della cisa.Μακάρι να τον είχα ακόμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 12:17 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:

Σε αυτό συνάδελφε δεν υπάρχει μέση γίνεται η δεν γίνεται και αν γίνεται στο μέγεθος που αναφέρεται στο βίντεο τότε ........... :!:
Ελεγχος λοιπόν παντού και ξαφνικά και όποιος πιαστεί όξω για πολύ πολύ καιρό + τις όποιες συνέπειες :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 2:45 pm 
Άβαταρ μέλους

serifis έγραψε:
Σε αυτό συνάδελφε δεν υπάρχει μέση γίνεται η δεν γίνεται και αν γίνεται στο μέγεθος που αναφέρεται στο βίντεο τότε ...........
Ελεγχος λοιπόν παντού και ξαφνικά και όποιος πιαστεί όξω για πολύ πολύ καιρό + τις όποιες συνέπειες

Δεν αναφέρομαι στην ντόπα συνάδελφε.Εκεί θέλει διαγραφή & αφαίρεση άδειας (αν έχει).
Μιλώ για τον κακό ή καλό επαγγελματία ή κρυφοεπαγγελματία εκτροφέα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 6:01 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπερα ο γπεππας καλα κανει και τα βιντεο τα βαζει λιγο λιγο για να μπορουμε και εμεις που δεν ειμασταν παρων νατα σχολιασουμε ..........
1) για το θεμα τις ντοπας στους αγωνες εχουμε αναφερθει εδω και 2 χρονια στο φορουμ εαν θυμαμε καλα ........ το εαν ενα ατομο παιρνει αναβολικα για καποιο χρονικο διαστημα στην προπονηση το τονιζω αυτο (δηλ κανει καποιεσ πολυ σκληρες προπονησεις ρουτινες οπως λεγονται μπορει να φτιαχνεις καλο μυικο σηστημα αλλα δεν φτανει μονο αυτο θελει να παρεμβεις και στο νευρικο συστυμα του ατομου γιατι ως γνωστο τα νευρα τενοντες δεινου εντολη στους μυς και πριν απο αυτα ο εγκεφαλος+= η κοκαινη ταυρινη καφεινη τερτοστερονη κτλπ και πανω απο ολα πενυμονια παρα πολυ καλα ,που σημενει παρα πολυ προπονηση σε μεγαλα υψωμετρα που το οξυγονο ειναι "λιγο")
αρα δε ειναι κατι το πολυ απλο του μας παρουσιαζει ο κ πετροχειλος δινεις 1 2 3 4 και εχεις πρωταθλητες και πανω απο ολα πρεπει ο σκυλος να εχει και μυτη αιστση θυραματος πνευμονια και πολυ μα πολυ μυαλο για να μπορεσει ολα αυτα να τα διαχειριστη ενας σκυλος ολα αυτα που σας προανεφερα π δυναμη παθος νευρα τεντομενα και εγκεφαλο σε εγρηγορση γιατι αλλιος το ατομο βαραει επιληψειες και τρελενεται .
αλλα θελει την καταληλη σειρα δεν τα δινεις ολα μαζι ποτε!!!!!!!!!!!!! και θελει πολυ χρονο. εχω και αλλα να πω πανω στην ντοπα αλλα αυτα εαν βρεθουμε σε καμοια μαζοξη και υπαρχει διαθεση οσο για τα πελματα αυτο ειναι γνωστα εδω και πολλα χρονια απο τον ιπποδρομο για ξυλοκαινες και οχι μονο .......
2) δεν γνωριζω εαν ο κ πετροχειλος εχει κανει καμια επεισμη καταγγελια ονομαστικη κατα καποιου που ειχε υπονειες....... αλλο να βγαινω στο καφενειο ,περιοδικα και να λεω αοριστα οτι τα σκυλια τον αλλων ειναι ντοπε που ισως να φεννται αλλα δεν ειμαι και σιγουρος
3) την τελευταια φορα που ειδα να παρουσιαζει ενα ζωο ο κ.πετροχιλος πηγενε ομορφα αλλα 30Χ30 και ο σκυλος του αλλου 700Χ700 στο ιδιο τερεν ........
4) ο σκυλος που ονειρευομαστε οι περισοτεροι δεν ειναι ουτε ο κεντερης αλλα ουτε και ο αιθιωπας μαραθονωδρομος θελουμε σκυλο -λους με παθος μυαλο μυτη πνευμονια μορφολογικα πππκαλο και εαν ειναι δυνατο και υποκειμενικα για τον καθενα ομορφο
5) και να ειστε σιγουροι 100%οτι το συκοτι νευφρα αναπαραγογικο συστημα του ατομου που περνει ντοπα καταστευφονται σιγα σγα η και γρηγορα αναλογα με τη ποσοτητα και τη διαρκια βλεπε καρ λιους αναπηρικο καροτσι ,θανου ,πατουλιδου,ροναλντινιο κτλπ . και μετα καρφονουν που λεμε στο στιβο και δε μπορουν να διακριθουν πουθενα ...........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 7:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Eγώ δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει πως ντοπάρονται τα σκυλιά, το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι γίνεται και δυστυχώς τα φαινόμενα αυξάνονται συνεχώς, γιατί αλλιώς τα σκυλιά που δεν είναι ντοπέ δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα άλλα. Και αυτό δεν το λέει μόνο ο κ. Πετρόχειλος αλλά και άλλοι, οπότε κάτι πρέπει να γίνει ούτως ή άλλως.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 11:44 pm 
Άβαταρ μέλους

αναφερθηκα για το πως ντοπαρουν εαν ντοπαρουν ενα ατομο γιατι ο κπ το παρουσιασε κατι το πολυ απλο που μπορει να το κανει ο καθε ενας οχι και βεβαια οχι δεν μπορει να το κανει ο καθε ενας χρειαζεται μεγαλη γνωση και τεχνη και εμπειρια που ισος δεν την εχουν καποιοι .
αλλα δεν καταλαβαμε το ποιο βασικο οτι μονο η ντοπα δεν κανει τιποτα και οτι δεν ειναι ολα τα σκυλια ντοπε στους αγωνες και οτι αγωνιζονται με σκυλους που δεν ειναι στο θεμα και κερδιζουν αυτοι που δεν ειναι στο θεμα αρα δε ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα και τελος τον κυνηγο γιατι πρεπει να τον ενδιαφερουν οι αγωνες?
οι επαγγλματιες σκοτωνονται μεταξη τους για το κερδος απο εμας γιατι παντα θα υπαρχει καποιος σκυλος καλητερος απο αυτον που εχουν.............

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 12:50 am 
Άβαταρ μέλους

Τραιανε για πες μασ τα παιδια του francini jeff τι λεγανε τελικα? Ενταξει δεν βλεπω κατι ασχημο απο μεροσ του francini σε αυτά που αναφερεις, εστειλε 3 σκυλια στην Ελλαδα και μαλιστα σας ενωσε για να σασ βγει φθηνοτερα, μαλλον αυτα θα ηταν που εστειλε ολα κι ολα εκεινη την περιοδο, βεβαια μακαρι να χε γεμισει ο τοποσ απο κουταβια του τζεφ βασικα... Να πουμε βεβαια οτι πηρατε και σεις γουρούνι στο σακι ε? Υπενθυμίζοντας και υπογραμιζοντας παντα την σημασια του θηλυκου που ζευγαρωσε ο Τζεφ, σας ειχε στειλει αρσενικα η θηλυκά και τελικα βγηκαν καλα η κοπριτες?

Φιλε μου στην ερωτηση αν ειναι γεννα με ιρλανδε, ΟΧΙ ειναι αγγλικα σεττερ...

Οσον αφορα την ντοπα πισυευω σε εναν κοπριτη οση ντοπα και αν δωσεις ... Την ντοπα σου χαλας.... Διοτι παιζει και αυτη η φερμα στην μεση, που ντοπα που να κανει σκυλο να βρισκει δεν νομιζω να υπαρχει... Βεβαια σε συνθηκεσ ζεστης και υπερεξαντλησης των σκυλων, σε καποιο μπαραζ... πρεπει παντως, κατα την αποψη μου, να ειναι ηδη μεγαλος και καλοσ ο σκυλος για να του χρησιμευσει η ντοπα... Το προβλημα ομως των μεγαλων σκυλων σημερα δεν ειναι αν πανε, πολλα σκυλια πλεον πανε και μαλιστα πανε καλα, δεν βρισκουν ομως η ειναι αυτο που λεμε «σουβλακια» δηλ. καλαμακια που τρυπουν το κρεας... Δηλ κουτουλανε το θηραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 8:33 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ αυτό που βλέπω και ακούω είναι ότι σε όλες τις φυλές αλλά στις αγγλικές ειδικά υπάρχει κρίση για καλούς σκύλους στο κυνήγι .
Ο καλός κυνηγετικός σκύλος πρώτα από όλα πρέπει να βρίσκει θηράματα όποια και να είναι αυτά και μετά όλα τα άλλα ...
Στην αρχή πηγαίναμε σωστά εδώ και καιρό πάμε λάθος ψάχνουμε δηλαδή στον σκύλο που να πηγαίναι όμορφα και μακριά πρώτα και μετά την απόδοση του στο θήραμα.
Τώρα που φτάσαμε σε σημεία κινδύνου αρχίσαμε να λένε κάποιοες αλήθειες σιγά σιγά που κάποιοι τις έλεγαν από πολύ καιρό όπως ο Πετρόχειλος που έχουν πάψει και να συμμετέχουν .
Εγώ πιά σκυλιά μόνο από κυνηγούς αφού δώ η από λίγους εκτροφείς αν αντέχει η τσέπη μου που είναι έξω από τα πράγματα αφού πάλι δώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 2:18 pm 

φιλε geo να πω οτι το fransini το πηρε ο φιλος μου,τοσο χρημα δεν το διαθετω για σκυλο :cry: το σκυλακι ηταν πολλη δυνατο,παρα πολλη τρελο να φανταστης το εδωσε γιατι δυο φορες που το ζευγαρωσε ζησαν μονο 2 κουταβια γενουσε ορθια χωροπηδιχτα το ζωο δεν σταματουσε λεπτο,τα κουταβια βγηκαν πολλη πιο μαλακα και ας ειχαν ζευγαρωση την σκυλα με γιο του jeff καθαρο φρανσινη,οσο για το ασχημο απο μεριας φρανσινη δεν λεω απλος τα κουταβια κλιστηκαν τηλεφωνικα με οτι αυτο συνεπαγεται,ο κυριος απο Αθηνα που πηρε τα αλλα 2 ηταν γνωστος του φρανσηνι και ειχε φερη αρκετα σκυλια, οπως μου ειπε ο φιλος μου , ιρλανδικα δεν εχεις καθολου,γιατι εγω εχω μια θυλικια για αυτο ρωτο,τωρα οσο αφορα το ντοπαρισμα στα σκυλια αυτο θα γινετε παντα στα αγωνοσκυλα λιγοτερο η περισοτερο αποτην στιγμη που υπαρχη ΠΟΛΛΟΙ χρημα φιλοι μου,οπως σε ολλα τα πραγματα,για εμας τους κυνηγους αν ψαξουμε παντα θα υπαρχει ενα σκυλη για κυνηγη,αρκη να μην θελουμε να γινουμε ολλοι εκτροφεις με καμια 10ρια σκυλια ο καθενας , μια και λεμε οτι στο παρελθον ηταν καλητερατα πραγματα :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 2:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!!
Εγω θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο Μπάμπη Μηλιώνη και θα συνεχίσω γράφωντας πως δεν υπάρχει κάνενας άνθρωπος που να μην έχει κάνει λάθη.Αυτό είναι το αυτονόητο,'ολοι μας ,ιδιαίτερα 'οταν ξεκινάμε κάτι και πειραματιζόμαστε, λίγο - πολύ τρώμε τα μούτρα μας και έτσι μαθαίνουμε.Αυτό που κάνει έναν άνθρωπο να ξεχωρίζει από έναν άλλο είναι το ότι κάποιοι παραδέχονται τα λάθη τους,μαθαίνουν από αυτά και προσπαθούν να βελτιωθούν οι ίδιοι και να βελτιώσουν και αυτό που αγαπάνε.
Ο κ.Πετρόχειλος ασχολείται 35 χρόνια με την εκπαίδευση και την εκτροφή.Νομίζετε ότι είναι εύκολο να αφιερώσεις όλη σου τη ζωή στα σκυλιά??? Δε νομίζω...Εδώ έχουμε ένα σκύλο και παλεύουμε για να μας βγει,φανταστείτε έναν άνθρωπο απο τον οποίο έχουν περάσει 5.500 σκυλιά (ο αριθμός είναι πραγματικός )!!!Κάποιοι θα μείνουν ικανοποιημένοι καποιοι άλλοι όχι,έτσι είναι το λογικό.Εγώ κοιτάω τη συνολική προσφορά αυτού του ανθρώπου,στη κυνοφιλία και στους κυνηγετικούς σκύλους ιδιαίτερα, η οπόία είναι αδιαμφισβήτητη!!
Κανένας δεν είναι θεός ,ας είμαστε εμείς με τον εαυτό μας πρωτα απ όλα σωστοί και μετά ας πούμε και τη γνώμη μας για τους άλλους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 6:17 pm 

φιλοι μου καλησπερα,μου νομιζω οτι παμε να ωρεοπιησουμε την κατασταση,πιως παραδεχτηκε λαθος και δεν το μαθαμε απο τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,φιλε MODDER RHU λες οτι ο κυριος Πετροχειλος αφιερωσε την ζωη του στα σκυλια ,μα αυτη ειναι η δουλεια του,ολλοι μας αφιερωνουμε την ζωη μας στην δουλεια μας δεν καθομαστε ποσο μαλων αν ειναι και το χομπι μας,τωρα για τα 5,500 σκυλια θα πει οτι ειναι καλος εππαγγελματιας,αλλα και με τις εκτροφες αυτων που σχολιαζη τωρα,και οπως λες για τον φιλο Μπαμπη ΜΗΛΙΩΝΗ νοσταλγη το DELLA CISA :!: :!: γιαυτο να μην τα χαντακωνουμε,και μην ξεχναμε φιλε Μπαμπη αν εφερνες 1 ναν πρωταθλητη εσυ και εγω δεν θα το μαθενε κανις ,οταν ομως τον φερουν οι επαγγελματιες θα τον γραψουν ολλατα περιοδικα και θα μας ζαλισουν με αρθρα αυτον που γραφουν δηλαδη τον ιδιον,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 11, 2011 1:29 am 
Άβαταρ μέλους

φυσεκις τραιανος έγραψε:
φιλοι μου καλησπερα,μου νομιζω οτι παμε να ωρεοπιησουμε την κατασταση,πιως παραδεχτηκε λαθος και δεν το μαθαμε απο τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,φιλε MODDER RHU λες οτι ο κυριος Πετροχειλος αφιερωσε την ζωη του στα σκυλια ,μα αυτη ειναι η δουλεια του,ολλοι μας αφιερωνουμε την ζωη μας στην δουλεια μας δεν καθομαστε ποσο μαλων αν ειναι και το χομπι μας,τωρα για τα 5,500 σκυλια θα πει οτι ειναι καλος εππαγγελματιας,αλλα και με τις εκτροφες αυτων που σχολιαζη τωρα,και οπως λες για τον φιλο Μπαμπη ΜΗΛΙΩΝΗ νοσταλγη το DELLA CISA :!: :!: γιαυτο να μην τα χαντακωνουμε,και μην ξεχναμε φιλε Μπαμπη αν εφερνες 1 ναν πρωταθλητη εσυ και εγω δεν θα το μαθενε κανις ,οταν ομως τον φερουν οι επαγγελματιες θα τον γραψουν ολλατα περιοδικα και θα μας ζαλισουν με αρθρα αυτον που γραφουν δηλαδη τον ιδιον,

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: μπραβο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 12, 2011 10:58 am 
Άβαταρ μέλους

φυσεκις τραιανος έγραψε:

Καλημέρα στην παρέα.
Συνάδελφε λάθος να ωραιοποιούμε καταστάσεις,λάθος να ισοπεδώνουμε προσπάθειες & εκτροφές.
Η αλήθεια τονίζω & πάλι βρίσκεται στην μέση.
Απορείς αν νοσταλγώ τα della cisa;Όχι,δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για την εκτροφή αυτή για να αποφασίσω......
Νοσταλγώ όμως ένα della cisa που είχα μέχρι τα 14 του που με έμαθε πολλά.
Όπως επίσης ένα della cisa παντός καιρού,ενός φίλου.....
Όπως επίσης ένα della cisa ενός συναδέλφου που τυχαία κυνηγήσαμε μαζί στην Ήπειρο & μας έβγαλε τα μάτια.
Αν θες ρώτα & άλλους,νομίζω & τον Πέππα που είχε κάποτε....
Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη,που σχημάτισα από 3 σκύλους.....
Τώρα αν εσύ καταργείς ή ωραιοποιείς αυτή την εκτροφή ή κάποια άλλη τότε ίσως έχεις δει περισσότερα σκυλιά στο βουνό από εμένα.
Εγώ θα συνεχίσω να νοσταλγώ σκύλους που με έμαθαν τι πρέπει να ζητώ σε ένα σκύλο φέρμας.
Η άποψή μου είναι αυτή....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 12, 2011 12:07 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και εγώ νομίζω ότι κάπου στην μέση είναι η αλήθεια .
Άλλα δεν μπορώ να μην βγάλω και το καπέλο σε αυτούς που λόγω ότι είναι η δουλειά τους και όπου έχουν αφιερωθεί όπως ο καθένας μας αντίστοιχα έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία.
Εγώ μεγάλωσα 50 σκύλους είναι δυνατόν να έχω την ίδια εμπειρία με τα 5000 ενός εκπαιδευτή !
Από την άλλη το ξαναλέω με τα περισσότερα λόγια του Πετρόχειλου συμφωνώ , αυτή είναι η κατάσταση .και το έχω διαπιστώσει και εγώ πια ..!
Τις φυλές τις καταστρέφουμε εμείς οι ίδιοι , πρωταρχικά με τα δικά μας σφάλματα .
Παράδειγμα , ακούω και διαβάζω απόψεις του στιλ έχουμε δύο τύπους σέττερ τον Αγγλικό και τον Ιταλικό και κανείς δεν τους μιλάει .....
ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ FCI τα υπόλοιπα είναι κουβέντες για να αγαπιόμαστε ... !
Κουβέντες αυτών που έχουν φέρει η αναπαράγουν μικρόσωμα σκυλιά που μοιάζουν με αλεπούδες προς όφελος λέει της ταχύτητας και της αντοχής και θέλουν να τα κάνουν σεττερ με το ζόρι ....
Οπως πάντα αρχικές μαγκιές των Ιταλών πρώτων δασκάλων του περιτυλίγματος και του πλασαρίσματος του τίποτε !
Βεβαίως όχι ΟΛΩΝ υπάρχουν άνθρωποι μερακλήδες που έχουν κάνει θαύματα με τις εκτροφές τους και έχουν προσφέρει τα μέγιστα στην κυνοφιλία και υποκλίνομαι στην δουλειά τους .
Δεν φταίνε όμως αυτοί βασικά φταίνε οι αγοραστές που αγοράζουν και έτσι τους δίνουν το δικαίωμα της συνέχισης της καταστροφής ... !
Οταν είδα ένα γνωστό πέρσι στο βουνό με κάποια σέττερ (που γνωρίζει αρκετά πράγματα ) που είχε αγοράσει και όχι φθηνά και με ρώτησέ την γνώμη μου , του είπα ευθέως γιατί τα πήρες όσο καλά και να είναι στο κυνήγι αυτά δεν είναι σέττερ , τι θα βγάλεις ζευγαρώνοντας με αυτά όχι πάντως σέττερ , αυτό δεν είναι αυτοκαταστροφή για τον ίδιο και συνέχιση της καταστροφής της φυλής !!!
Τα Γκόρντον που είδα στην έκθεση της Θεσσαλονίκης από το βίντεο όλα είναι για καλός εκτός από ένα - δύο , τι αναπαραγωγή θα κάνεις με αυτά αφού μορφολογικά είσαι σχεδόν έξω από την φυλή ..
Ίσως γίνομαι κακός δεν ξέρω αλλά έχω μάθει να λέω την αλήθεια όπως τη πιστεύω και αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, έτσι μεγάλο κυνηγετικό σκύλο που να είναι όσο κοντά γίνεται και στα στάνταρτ της φυλής δεν θα βρούμε ποτέ !
Τώρα για τα DELLA CISA δεν συμφωνώ με τον Θωμά όσο είχα, όσα έχω και όσα έχω δει σε χέρια κυνηγών ήταν πολύ καλά κυνηγόσκυλα ως εξαιρετικά μορφολογικά , μπορεί να έπεσε σε εντυπωσιακή αστοχία σκύλου και αυτά συμβαίνουν σε όλους .... !
Και σαν κατάληξη ότι δεν πάμε καλά είναι, το πόσο ζοριζόμαστε όλοι να βρούμε άναν καλό σχετικά κυνηγό, που να είναι και αποδοτικός στα διάφορα θηράματα που κυνηγάμε αλλα που να είναι και καλός σχετικά μορφολογικά στα πλαίσια της φυλής του

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 12, 2011 4:45 pm 

φιλοι μου γεια σας,κυριε πεππα αυτο που λετε τις φυλες τις κατασρεφουμε εμεις οι ιδιοι μου θυμηζη το μαζη τα ΦΑΓΑΜΕ,οπως δεν ειναι δυνατον εσυ με 50 μεγαλω μενους σκυλους να εχεις την ιδια εμπειριαμα τα 5,500σκυλια ενος εκπαιδευτη-εκτοφεα ετσι δεν εχουμε ολλη την ιδια ΕΥΘΗΝΗ,το οτι οΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ FCI να το πουμε σε ολους τους επαγγελματιες οχιομως οταν βγαζουμε πρωταθλητες φωτο στα περιοδικα και οταν ειμαστε στην απεξω να κατηγορουμε τις εκτροφες αλλον,τωρα για τα della cisa,αφου ησουν παρων γιατη δεν το ηπες στον κυριο Πετροχειλο,δηλαδη αυτος βλεποντας εναν σκυλο κατεκρηνε μια εκτροφη τοσον ετων ,απο εδω καταλαβενουμε πως σκεφτεται,και πως αναγνωρηζουν τα λαθη ηΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,οταν δεν συμφωνουμε με καποιον το λεμε προστατου για συζητηση οχι για τιποτε αλλο,φιλε ΜΗΛΙΩΝΗ,παλλη παρεξιγησες,στα 3σκυλια DELLA CISA ησουν ευχαριστημενος σου εβγαλαν τα ματια,τον Πεππα το ιδιο,ΚΑΙ ΑΝΤΗ ΝΑ ΤΑ ΧΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΩΡΕΟΠΟΙΟ,Η ΚΑΤΑΡΓΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ :?: :?: :?: :?: ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΛΥΠΑΜΕ :cry: ,Οσω για την εκθεση στον Λαγγαδα δεν πηγα και ας ειναι κονταμου ποιον να ακουγα τον κυριο ΝΑΝΙΟ απο που κιος που αλλα να τα λεμε ολλα ,οΚΥΡΙΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ τι εκανε για την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ ΦΥΛΗ :?: δεν τα βροντηξε ρωτο,

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 7 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: