Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕΝΙΝΑΡΙΟ(2)-2011 Ο κυνηγητικός σκύλος που ονειρεύτηκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 12, 2011 7:14 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα ,
η συζήτηση ανεβαίνει και χαίρομαι για αυτό .

Φίλε Τραιανέ να σου εξηγήσω τι εννοώ , σίγουρα όχι αυτό που λες εσύ , ότι όλοι έχουμε όλοι την ίδια ευθύνη = όλοι μαζί τα φάγαμε , εδώ συμφωνώ μαζί σου οι μεγάλοι... έχουν και το ανάλογο βάρος σε αυτή την λυπηρή ιστορία .
Προσωπικά και το τονίζω αυτό συμφωνώ με τα περισσότερα λόγια του Πετρόχειλου για την σημερινή κατάσταση , αδιαφορώντας αν τα λέει γι αυτό η το άλλο λόγο η όποιος και να είναι ο σκοπός του , με ενδιαφέρει ότι μου επιβεβαίωσε δικές μου σκέψεις που συζητώ με φίλους και μη , όπως με ενδιαφέρει ότι σιγά σιγά ανοίγουν και άλλα στόματα μπασμένων στην κυνοφιλα -κυνοτεχνία και μιλούν διαφορετικά ίσως αλλά εννοώντας όλοι το ίδιο ότι υπάρχει πρόβλημα ....
Πιθανά να έχεις δίκιο για το ότι έπρεπε να πεταχτώ και να πω ότι τα δικά ποίντερ μου ήταν έτσι και αλλιώς και όπως θα ξέρεις την άποψη μου θα την πω όποιος και να είναι μπροστά μου ειδικά αν αισθανθώ αδικία η προσπάθεια σπίλωσης κάποιου που δεν είναι παρόν , αλλά ειλικρινά θεώρησα ότι δεν αναφέρθηκε για όλη την εκτροφή (φαίνεται και στο βίντεο ) άλλα σε ένα όμορφο σωματικά σκυλί που ήταν πιθανώς κουτό η δεν ξέρω τι άλλο και ήταν della cisa , δεν έκανε καμία επιπλέον αναφορά στην γραμμή προσβλητική η μη, έτσι το έκρινα εγώ ένα απλό και πιθανώς τυχαίο παράδειγμα και στον ίδιο θα έχουν τύχει τέτοια ζώα ....
Και για να προχωρήσω παραπέρα αυτά που είπε για τους Ιταλούς ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ τα πιστεύω και εγώ , πλασάρουν οτιδήποτε και οπουδήποτε προ κειμένου να οικονομήσουν και ξέρουν (αφού είναι οι δάσκαλοι με τεράστια εμπειρία ) να κάνουν φοβερό περιτύλιγμα προκειμένου να πουληθεί η πραμάτεια καλά , μετά αφού έχεις απομακρυνθεί από το ταμείο ....
Θεωρώ όμως ότι μεγάλη ζημιά εκτός κάποιων "μεγάλων "κάνουν και οι "μικροί" αφανείς κυνόφιλοι που εκτρέφουν , που φέρνουν σκυλιά συνήθως αυτά που διώχνουν οι Ευρωπαίοι για τον Α-Β λόγο και γεμίζουν τον κόσμο με κουτάβια προβληματικά που συνήθως δεν παρουσιάζουν και πουθενά τα σκυλιά τους η άλλοι μικροί πριν μερικά χρόνια απλοί κυνηγοί συνήθως "κυνηγαράδες " που τώρα εκτρέφουν 10-20 σκύλους , υπάρχουν πολλές κατηγορίες μικρών .... όλοι αυτοί συνήθως με το σπρώξιμο κολλητών σε καίριες κυνοφυλικές θέσεις και εδώ συμφωνώ με τα λόγια του δεν είναι κακό να βγάζεις λεφτά από αυτή την δουλειά αλλά κακό είναι να τα βγάζεις.με τρόπο εύκολο αδιαφορώντας για την καταστροφή που προκαλείς .....
Και με το τελευταίο δεν απαλλάσσω κανένα μεγάλο η μικρό με την πρόταση συμφωνώ :wink:
Για τα Γκόρντον τις απόψεις μου πιθανώς τις διαβάζεις , ποτέ δεν θα κατ έβαινα να με κρίνουν κριτές που κρίνω ακατάλληλους για την φυλή που εκπροσωπώ, για αυτό έχω κόψει και από την αγωνιστική κυνοφιλία μέχρι νεοτέρας και αν τύχη ποτέ και κατέβω και δω ιστορίες με μανουριές κλπ θα γίνει μεγάλο γλέντι .
Κατ αρχάς το πρώτο που κοιτάω είναι ποιοι κρίνουν και αναλόγως πράττω έτσι έκανα και έτσι θα κάνω όποτε θελήσω να ξανα συμμετέχω .... :mrgreen:
Εχουν γίνει κριτές άτομα "ακατάλληλα" από πολλές απόψεις οι οποίοι δρουν σε αγέλες των 2-3-4 , τους τρώω στην "μάπα "αναγκαστικά μέσω του τύπου γιατί έχουν καλές "κολιγιές" εκεί , αυτό έλειπε να τους αποδέχομαι κιόλας με την συμμετοχή μου !

Εχω ανοίξει άλλα δύο θέματα αντίστοιχα , μπαράγκες και ασυμβίβαστο κριτών + μελών ΔΣ + εκτροφέων ... :mrgreen:

Οσο για τα σεμινάρια επιλέγω ανθρώπους που είναι ικανοί να μου μιλήσουν για τα θέματα που θέτω και ειδικά θα ενδιέφεραν τους νέους κυνηγούς - κυνόφιλους , αν όλα πάνε καλά και κλείσουμε τον αρχικό κύκλο αυτής της προσπάθειας τότε μπορούμε να κάνουμε αν θέλετε και θέλουν , όσοι θέλουν από τα γνωστά ονόματα ένα στρογγυλό τραπέζι in camera για την σημερινή κυνοφιλία - κυνοτεχνία με διαφορετικούς όλους μαζί ομιλητές και με πολλές ερωτήσεις ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 13, 2011 12:19 am 

για χαρα σε ολα τα μελη του forum καινουργιος!εχω πολυ καιρο που παρακολουθω την συζητηση και θα ηθελα να πω την αποψη μου!η φυλη που ασχολουμαι ειναι το pointer αυτο που παρατηρησα και απο εναν αγωνα που παρακολουθησα ειναι οτι εχουν δωσει βαση στην ταχυτητα και στο στυλ!τι να το κανω να πηγαινει ο σκυλος με 200 και να αφηνει πισω ενα καρο θυραματα!δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα μερικα πραγματα κανουν μπαμ!ολοι ψαχουν να παρουν κουταβια απο τον χ πρωταθλητη τον οποιο τον βλεπεις για ενα τεταρτο κ σε στημενο θυραμα με οτι αυτο συνεπαγεται!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 13, 2011 8:10 am 
Άβαταρ μέλους

Και ο Μαυρίδης τα ίδια λέει με άλλο τρόπο :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 13, 2011 10:57 am 
Άβαταρ μέλους

φιλε ΜΗΛΙΩΝΗ,παλλη παρεξιγησες,στα 3σκυλια DELLA CISA ησουν ευχαριστημενος σου εβγαλαν τα ματια,τον Πεππα το ιδιο,ΚΑΙ ΑΝΤΗ ΝΑ ΤΑ ΧΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΩΡΕΟΠΟΙΟ,Η ΚΑΤΑΡΓΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ :?: :?: :?: :?: ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΛΥΠΑΜΕ :cry: ,Οσω για την εκθεση στον Λαγγαδα δεν πηγα και ας ειναι κονταμου ποιον να ακουγα τον κυριο ΝΑΝΙΟ απο που κιος που αλλα να τα λεμε ολλα ,οΚΥΡΙΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ τι εκανε για την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ ΦΥΛΗ :?: δεν τα βροντηξε ρωτο,[/quote]

Φίλε Τραιανέ,μάλλον παρεξήγησες ή ίσως εγώ δεν διάβασα σωστά αυτά που έγραψες.
Στο σεμινάριο δεν ήμουν δυστυχώς λόγω βάρδιας.
Πιστεύω ότι αν θέλουμε να κρίνουμε κάποια εκτροφή θα πρέπει ευτυχώς ή δυστυχώς να την κρίνουμε μέσα απ'τους αγώνες (μορφολογίας-κυνηγίου) & απ΄την αντοχή της στο χρόνο.
Όλα τα άλλα είναι κουβέντες καφενείου που μόνο κακό κάνουν.
Σε αυτό συμφωνούμε όλοι.
Τώρα κάποιοι δυστυχώς,κατά καιρούς,κατευθύνουν τον κυνόφιλο κυνηγό,μέσα από κατευθυνόμενα άρθρα,
σε κάποιες εκτροφές.
Αν συνυπολογίσουμε την ύπαρξη ορισμένων κριτών,ίδιων κάθε φορά,σε συγκεκριμένους αγώνες,θα δεις
πως μπορεί άνετα να επηρεαστεί ο κυνηγός.
Αυτό είναι κατά τι γνώμη μου η αρνητική πλευρά των αγώνων.
Οφείλει εκεί ο κυνηγός να αφήσει το ίντερνετ,να κλείσει το όποιο κυν.περιοδικό & το όποιο κυνηγετικό-κυνόφιλο στόμα & να βγει στο βουνό να τσεκάρει την συγκεκριμένη εκτροφή.
Ένα άριστο περδικόσκυλο ας πούμε della cisa μια & αναφερθήκαμε στην εκτροφή αυτή,
μπορεί να χαρακτηριστεί άχρηστο από έναν που κυνηγά ορτύκι ή & μπεκάτσα ακόμη.
Γιατί;
Γιατί θα το δει & θα το ''φοβηθεί''.
Δεν θα κάτσει να δει κουράγια,μυαλό,δύναμη,την κατασκευή που του επιτρέπει να πηγαίνει έτσι στο βουνό κλπ κλπ
Θα έρθει σε μένα,σε σένα & θα μας πει να τρέξουμε μακρυά απ'αυτήν την εκτροφή......
Τώρα θα σου πω & το άλλο & εδώ θα συμφωνήσω με τον Γιώργο τον Πέππα.
Ο Γιώργος δίνει βαρύτητα & καλά κάνει & στην μορφολογία.
Κάποτε είχα ξεμείνει από σκύλους & χάνοντας κυνηγετικό χρόνο με κάποια gordon (χωρίς προς Θεού να θέλω να μειώσω την αξία αυτής της φυλής,άλλωστε της έχω αδυναμία),
κρίνοντας μόνο απ'την απόδοση, γιατί αυτό μου είχε λείψει,πήρα 2 αγγλικά σέττερ.
Ήμουν της άποψης ότι η ασχήμια συνηθίζεται,η ανικανότητα όχι.
Όμως το σέττερ είναι σέττερ,θα πρέπει να μοιάζει,να κινείται,να κυνηγά σαν σέττερ & ας μην είναι κίλερ στα πουλιά....
Βέβαια & ο francini's tango δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο μορφολογικά :wink:
Εκεί έχω δρόμο ακόμα,κάτι που δεν είχα με το della cisa.
Δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την κυνηγετική ικανότητα αλλά & την λειτουργική μορφολογία.
Συνεχίζω πάντως να πιστεύω ότι τα della cisa τα αδικείς.....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 13, 2011 12:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατα καιρους το περιοδικο κυνηγεσια και κυνοφιλια δημοσιευσε συνεντευξεις καποιων σπουδαιων pointerman και setterman οι οποιοι δηλωναν την αντιθεση τους στην σημερινη κατασταση συμφωνα με τις απαιτησεις κυριως της Μεγαλης Ερευνας, καπου διαβασα σε ενα αλλο τοπικ την αποψη του φιλου geo οτι οσο πιο παλια τοσο πιο κυνηγετικα στα σκυλια και συμφωνω μαζι του.
θα ηταν δυσκολο εωσ και ακατορθωτο για εναν εκπαιδευτη της δεκαετιας του 1950-1960 σε αγωνες μεγαλης ερευνας και απο τεχνικης αποψης (ηλεκτρονικων βοηθηματων) αλλα και απο εκτροφικης εξελιξης να χαλιναγωγησει το ποιντερ του 2010.
κατα την γνωμη μου οι σκυλοι αγωνων ειναι εξειδικευμενη εκτροφη μεσα στην εκτροφη, εννοω οτι αν θελεις ο ιδιος ή απευθυνεσαι σε ενα κοινο το οποιο περισσοτερο δηλωνει οπαδος των αγωνων, θα πρεπει να κατευθυνεις και ο ιδιος την εκτροφη και τις αναγκες σου προς εκεινο τον χωρο και τα ατομα που τον εκπροσωπουν. Στην Ελλαδα με την εναρξη της οργανωμενης αγωνιστικης κυνοφιλιας καναμε ενα λαθος το οποιο σκοπιμα δεν μας υπεδειξαν οι εμπειροι εκτροφεις εκπαιδευτες του εξωτερικου, θελησαμε και ειχαμε απαιτησεις ο σκυλος προερχομενος απο αγωνιστικες καταβολες για πολλα ετη να ανταποκριθει στις απαιτησεις του περδικοκυνηγου, του μπεκατσοκυνηγου, και ορτυκοκυνηγου, βλεποντας μια ψευτικη εικονα στο λιβαδι ζωων με ωραιους και γρηγορους καλπασμους και καποιες εκπληκτικες φερμες φανταστηκαμε οτι κατι παρομοιο θα βλεπαμε και στις απαιτησεις του πολυωρου κυνηγιου στο βουνο και στο δασος, δοκιμασαμε ολοι και διαψευστηκαμε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΕΝΕΡΓΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ (αλλωστε αν δεν δοκιμαζαμε με την απορια θα μεναμε), φτανει να μαθουμε και αν γινεται να βελτιωσουμε καποια πραγματα ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΓΑ ΚΑΛΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ. Πριν λιγες ημερες μιλουσα με εναν σκανδιναβο εκτροφεα ποιντερ ο οποιος εχει κυνηγησει σχεδον σε ολα τα μηκη και τα πλατη της γης, μου ελεγε οτι μια σκυλα του σιγουρα εχει κουταβια απο τον TITAN, απορησα και τον ρωτησα γιατι κατευθυνεται σε τετοιους σκυλους μιας και δεν φημιζονται για την κυνηγετικη αποδοση τους και μου απαντησε οτι σκοπος του ειναι, κατοπιν να γυρισει για 2-3 γενιες ξανα σε σκανδιναβικα σκυλια μιας και ειναι μακραν αποδοτικοτερα απο τα ιταλικα, απλα χρειαζομαι καποια στοιχεια και πρεπει να τα δανειστω. Η αληθεια ειναι στην μεση λοιπον και τα συγκοινωνουντα δοχεια ισχυουν, απλα εμεις πρεπει να διαλεξουμε τις δοσεις του μειγματος, δεν μπορουμε να εχουμε υπερμετρες κυνηγετικες απαιτησεις ζευγαρωνοντας συνεχως σκυλους αγωνων, ακομα και καποιο κυνηγετικο αστερι να υπαρχει απο αυτα τα ζωα δεν θα μπορεσει να δωσει ζωα εξισου αξια και ικανα αν ζευγαρωθει παλι με αγωνομαχο γιατι τα γονιδια της ανεξελεγκτης νοοτροπιας, και της ελειπους ικανοτητας ευρεσης θηραματος θα επιβληθουν, αλλωστε γι αυτο εκτρεφονται τοσα χρονια, μεγαλη νοοτροπια, ποιοτητα κινησης, και αν παιρνει και καμια φερμα ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:43 pm 

φιλοι μου γεια σας,αγαπητε Μπαμπη εμεις οι δυο στο τελος θα συμφονησουμε,τα DELLA CISAειναι μια πετυχημενη εκτροφη 40-50 χρονον και κρινετε απο οτι ειπες εσυ,και δεν θα την κατεκρηνα ποτε τελος,οσο για το αν ενας σκυλος αρεση σε καποιον και οχι σε καποιον αλλο,αυτο συμενη οτι δεν υπαρχη ο σκυλος που ελλεγε ο ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ γιατι διαφερουν τα γουστα,εγω ειχα μια ΠΟΙΝΤΕΡ σκυλαγια τα δικα μου δεδομενα αρκετα καλη ητα απο ΚARA DELA MAZORA K' CLASTIDIUM MILTON πολλη δυνατη σκυλα,την εκανα 2 ζευγαροματα σε διαστημα 10 χρονον,4 και 7χρονον η σκυλα,και τα κουταβια δεν βγηκαν οπως τα περιμενα εκτος απο ενα, αλλα το εταξα σε φιλο και ετσι εμεινα χωρης σκυλη οταν εψαξα για κουταβη η τιμες ηταν απογορευτηκες για τα δικαμου δεδομενα σε επαγγελματιες πανω απο 800 ευρο,τωρα εχω ενα ιρλανδικο το βουνο θα πει τη κανη θα δουμε, :lol: :lol: και λεω οτι πρωτα με ενδιαφερη η εργασια,ο φιλος ο Γιωργος ο Πεππας ξεκαθαρισε οτι συμφωνη με τα λογια του Πετροχειλου αδιαφορωντας πιως ειναι ο σκοπος του,μα και εγω συμφωνω με τα περησοτερα εμενα με πειραζη που τα προσωπα που τα λενε δεν κανουν την αυτοκρητικη τους :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 13, 2011 10:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους! Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση , το σεμινάριο που διοργάνωσε ο Γίωργος , έγινε για να μάθουμε κάποια πράγματα για τον κυνηγετικό σκύλο από ένα κορυφαίο εκπαιδευτή και να ακούσουμε την αποψή του για τη κυνοφιλία στις μέρες μας.Εκτός αυτού, ήρθαμε και πιό κοντά με έναν επαγγελματία και προσπαθούμε να δούμε τι μας κάνει να διαφέρουμε , να συμφωνούμε και να διαφωνούμε μαζί του.
Ο κ. πετρόχειλος έχωντας αποσυρθεί από τους αγώνες μας δείχνει ότι έχει αποδεχτεί τα λάθη του ομίλου, στον οποίο ήτανε από τα ιδρυτικά μέλη και κατάλαβε ,προσπαθώντας μέσα και από το σεμινάριο, τι κάνει πραγματικά τον κυνηγετικό σκύλο.Αυτό προσπαθεί να μας πει, ένας άνθρωπος που έχει αφιερώσει τη ζωή του στα σκυλιά και ξέρει καλά τι εστί ''βρωμιά'' ,προσπαθεί να μας δείξει το δρόμο και να μας προφυλάξει από τα λάθη που έκανε και ο ίδιος ,ίσως, στο παρελθόν.
Δε μπορεί να συμφωνεί με όλους αλλά σίγουρα γνωρίζει πολλά , για διαφορα θέματα, κυνηγετικά, κυνοφιλικά ,αηδιαστικά κ.α!!! Άρα, καλό είναι να ακούμε και αυτούς τους ανθρώπους που κάποια πράγματα τα έχουν φάει στη μάπα (ζητώ συγνώμη για το ύφος) πολλά χρόνια!!!Ειδικά όταν αυτός που μιλάει είναι ένας άνθρωπος με ήθος, αξιοπρέπεια και πολλές πολλές γνώσεις!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 14, 2011 10:54 am 
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους! Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση , το σεμινάριο που διοργάνωσε ο Γίωργος , έγινε για να μάθουμε κάποια πράγματα για τον κυνηγετικό σκύλο από ένα κορυφαίο εκπαιδευτή και να ακούσουμε την αποψή του για τη κυνοφιλία στις μέρες μας.Εκτός αυτού, ήρθαμε και πιό κοντά με έναν επαγγελματία και προσπαθούμε να δούμε τι μας κάνει να διαφέρουμε , να συμφωνούμε και να διαφωνούμε μαζί του.
Ο κ. πετρόχειλος έχωντας αποσυρθεί από τους αγώνες μας δείχνει ότι έχει αποδεχτεί τα λάθη του ομίλου, στον οποίο ήτανε από τα ιδρυτικά μέλη και κατάλαβε ,προσπαθώντας μέσα και από το σεμινάριο, τι κάνει πραγματικά τον κυνηγετικό σκύλο.Αυτό προσπαθεί να μας πει, ένας άνθρωπος που έχει αφιερώσει τη ζωή του στα σκυλιά και ξέρει καλά τι εστί ''βρωμιά'' ,προσπαθεί να μας δείξει το δρόμο και να μας προφυλάξει από τα λάθη που έκανε και ο ίδιος ,ίσως, στο παρελθόν.
Δε μπορεί να συμφωνεί με όλους αλλά σίγουρα γνωρίζει πολλά , για διαφορα θέματα, κυνηγετικά, κυνοφιλικά ,αηδιαστικά κ.α!!! Άρα, καλό είναι να ακούμε και αυτούς τους ανθρώπους που κάποια πράγματα τα έχουν φάει στη μάπα (ζητώ συγνώμη για το ύφος) πολλά χρόνια!!!Ειδικά όταν αυτός που μιλάει είναι ένας άνθρωπος με ήθος, αξιοπρέπεια και πολλές πολλές γνώσεις!!!

Συμφωνώ απόλυτα.Θα συμφωνήσω & με το Μηνά & με το φίλο Τραιανό εν μέρει...
Τελικά λέμε το ίδιο πάνω-κάτω....
Όσο για τον Πετρόχειλο θα ήθελα να πω & εγώ τα εξής
Τον άνθρωπο δεν τον γνωρίζω προσωπικά.
Τον έβλεπα πριν χρόνια στην Ήπειρο να κυνηγά μόνος μπεκάτσες & να κοιμάται στο αμάξι του,στο πουθενά κυριολεκτικά....
Με βροχή,χιόνι ήλιο,παγετό αυτός εκεί....
Πήγαινα εγώ στο σπίτι,άλλαζα,καθόμουν στο τζάκι μου,έπινα το κρασί μου αυτός εκεί.....
Την άλλη μέρα το ίδιο & κάθε μέρα.....πραγματικός ερημίτης.
Ποιός κυνηγός θα το έκανε αυτό για χρόνια αν δεν είχε την ''τρέλλα'' του Θωμά;
Ποιός θα έκανε τη Λάκα Σίτα αν δεν είχε το μεράκι του;
Ποιός Έλληνας εκπαιδευτής γνωρίζει τόσα όσα ο Πετρόχειλος;
Μόνο κέρδος μπορεί να έχει όποιος τον ακούει άσχετα αν συμφωνεί μαζί του.
Δεν εξιδανικεύω ανθρώπους & καταστάσεις αλλά ο άνθρωπος είναι τουλάχιστον κυνηγαράς.
Κριτική σκέψη έχουμε όλοι.Κρατάμε ότι μας ταιριάζει,δεν παύει όμως να αποτελεί κεφάλαιο για την Ελληνική κυνοφιλία.
Σε κάποιο σεμινάριο στον ΟΚΑΔΕ από κάποιο πηγαδάκι άκουσα κάποια ειρωνικά σχόλια για τον Πετρόχειλο για κάτι που είπε.
Γυρίζω & βλέπω 2-3 με συνομωτικό ύφος......
Ο καλύτερος απ'αυτούς είχε φέρει ένα πολύ καλός στο πρακτικό & το έπαιζε εκτροφέας-εκπαιδευτής-κυναγωγός κλπ κλπ.
Που πας ρε Καραμήτρο;
Έχεις εσύ μεγαλύτερη εμπειρία ή η άγνοιά σου γεννά την ειρωνία & το κρυφό χαμόγελο;
Μήπως κάποτε θα πρέπει επιτέλους να κάνουμε βασική υπακοή & στο γ@μημένο το εγώ μας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 14, 2011 1:02 pm 
Άβαταρ μέλους

ξερεις υπαρχει και ενα ρητο που λεει αν το θυμαμαι καλα
''ειναι ευκολο να αναγνωρισεις μια ιδιοφυϊα, θα καταλαβεις αμεσως οτι ολες οι μετριοτητες συνομωτουν εναντιον του''
Δεν τον εξυμνω ουτε και το παιζω ενθερμος υποστηρικτης του, απλα οταν ενας ανθρωπος εχει καταφερει με 2 ζωα εκτροφης του να κερδισει τεραστες διακρισεις σε πανευρωπαϊκο επιπεδο το αποδεχεσαι μεχρι να ξεπερασεις αυτες τις διακρισεις, αλλιως το βουλωνεις μπας και μαθεις κατι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 14, 2011 2:32 pm 

φιλοι μου γεια σας,τελικα φιλε Μπαμπη ψιλοσυμφωνουμε ,ασχετα αν συμφωνουμε με τα λεγωμενα του κυριου Πετροχειλου ακουγωντας τον εχουμε κερδος ,και γι' αυτο καλο θα ηταν ο ομιλος να τον ειχε καλεση στον Λαγγαδα για τα ιρλανδικα και τα γκορτον η τον κυριο Ντουλογια να μαθενουμε,τωρα για την [τρελα] του ,και ποιος κυνηγος θα το εκανε :?: οκυριος Πετροχειλος ειναι επαγγελματιας και απο αυτο εβγαζε λεφτα εκπεδευοντας σε μπεκατσα,φιλε MODDER RHU.δεν ερχομαστε σε αντιπαραθεση κουβεντα κανουμε με τις διαφωνιες μας :lol: :lol: δεν γινεται να συμφωνουμαι σε ολα,κριμα που δεν βρεθηκαμε στον Λαγγαδα,ειναι ενας ακομα λογος που τα πηρα με τον ομιλο ο βασικοτερος γιατι θα εβρησκα ανθρωπους που αγαπουν την φυλη,αν ηξερα οτι ανεβηκε ο LUMPIE ΘΑ πηγενα για να τον γνωρισω,φιλε ΜΙΝΑ καλο το ρητο μονο που αυτο τεριαζη για ολους ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΤΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΘΝΗΚΟΤΗΤΕΣ,οχι μονο για τους δικους μας,καλη η στροφη που εκανες με τα ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΑ,ΠΟΙΝΤΕΡ με τα ολα τους,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 15, 2011 7:30 am 
Άβαταρ μέλους

Ο Πετρόχειλος είναι ο Πετρόχειλος ο Δέδες είναι ό Δέδες και οι υπόλοιποι που θα ακολουθήσουν με τον δικό του τρόπο ο καθένας τους μας είπαν και θα μας πούν απόψεις που δεν έιναι εύκολα να τις ακούσεις όσες φορές θέλεις όποτε σου κάνει κέφι όπως εδώ αλλού !
Με κάποιες συμφωνούμε μα κάποιες άλλες ίσως διαφωνούμε το βασικό είναι ότις τις ακούμε !
Ετσι και ο κος Πετρόχειλος μας είπε κάποιες απόψεις του που εγώ τουλάχιστον άκουσα για πρώτη φορά !
Κατάλαβα κάποια θέματα συγκεντρωμένα που διάβαζα διάσπαρτα εδώ και εκεί !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 16, 2011 9:09 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣΔ έγραψε:

Και ο Μαυρίδης τα ίδια λέει με άλλο τρόπο :wink:

Ο Μαυρίδης θα έλεγε πολλά και ενδιαφέροντα αλλά δεν τον άφησαν.

Εγώ ξέρω ότι ο καθένας επαγγελματίας τα λέει όπως τον συμφαίρει. Από εκεί και πέρα ο καθένας μας τους ακούει όλους και αποφασίζει σε ποιον θα πάει για να πάρει κάποιο σκύλο των προσδοκιών του.

ΥΓ. Στο χωριό μου 1 παροιμία λέει ¨εγώ στραβώνω και πουλώ και εσύ βλέπε και παίρνε¨ :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: